zyski w euro przed posiedzeniem EBC; Bodziec Bidena ciąży na dolarze Reuters

zyski w euro przed posiedzeniem EBC; Bodziec Bidena ciąży na dolarze Reuters

zyski w euro przed posiedzeniem EBC; Bodziec Bidena ciąży na dolarze Reuters

2/2 © Reuters. FILE PHOTO: US hundred dollar notes are seen in this picture illustration 2/2

By Julien Ponthus

LONDON (Reuters) – Euro zaznaczył wyższe przed posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego w czwartek, z dolara spada w porównaniu z głównych rówieśników jako plany ogromnego pakietu bodźców USA napędzany optymizm rynku i sapped popytu na bezpieczne waluty haven.

Rynki akcji osiągnęły rekordowe szczyty na Wall Street i w Azji po inauguracji Joe Biden, wśród nadziei, 46-ty prezydent Stanów Zjednoczonych zapewni 1,9 bilionów dolarów pakiet do wspierania COVID-19 hit gospodarki.

Indeks dolara spadł o 0,2% do 90,240, spadając przez trzeci dzień po dotknięciu prawie miesięcznego maksimum 90.956 w poniedziałek.

Euro zyskało 0,2%, odwracając podobny spadek z poprzedniej sesji, do handlu na poziomie 1,2134 USD na cztery godziny przed ogłoszeniem polityki EBC o 1245 GMT.

“Nie spodziewamy się wielu fajerwerków z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego”, stratedzy ING powiedział, przewidując “dość uneventful dzień dla euro”.

Wielu analityków spodziewa się, że dolar będzie kontynuował trend trend spadkowy, który w 2020 r. stracił prawie 7% w obliczu ultraluźniej polityki pieniężnej USA i nadziei na globalne ożywienie po pandemii.

“Podczas gdy idiosynkratyczna historia euro pozostaje nieekscytująca (strefa euro nie prześcignie gospodarki USA w tym roku, a jakakolwiek normalizacja polityki EBC jest bardzo odległą historią), spodziewamy się, że dominująca będzie dynamika dolara spadkowego” – stwierdzili stratedzy ING.

Dolar również stracił 0,1% na 103.505 jenów w czwartek, po zanurzeniu się do dwóch tygodni niskie 103,33.

Bank Japonii utrzymał w czwartek politykę pieniężną na niezmienionym poziomie, jednocześnie zmieniając swoją prognozę gospodarczą na następny rok fiskalny.

Bank centralny Norwegii opuścił swoją kluczową stopę procentową polityki na rekordowo niskim poziomie zerowym procent w czwartek, zgodnie z oczekiwaniami, i powiedział, że gospodarka rozwija się w dużej mierze zgodnie z oczekiwaniami.

Norges Bank powiedział, że planuje podnieść stopy na początku przyszłego roku, jak gospodarka odzyskuje z pandemii koronawirusów, co może uczynić go pierwszym wśród banków centralnych G10 do podniesienia kosztów kredytu.

Aussie dolar wzrósł o 0,2% do 77,62 centów amerykańskich, dodając do rajdu 0,7% podczas poprzedniej sesji. Australia pochwaliła się kolejnym solidnym wzrostem zatrudnienia w grudniu, dane opublikowane w czwartek pokazały.

Waluta amerykańska spadła w stosunku do dolara kanadyjskiego, w dół o 0,13% do 1,2618 C$ po tym, jak Bank Kanady zdecydował się nie obniżać stóp procentowych.

Bank centralny powiedział w środę, że pojawienie się szczepionki COVID-19 i silniejszy popyt zagraniczny rozjaśnia perspektywy gospodarcze w średnim okresie, decydując się na utrzymanie kluczowej stopy procentowej overnight na poziomie 0,25%.