Zrazy ropy naftowej; Ton downbeat pomimo chińskiego wzrostu przez Investing.com

Zrazy ropy naftowej; Ton downbeat pomimo chińskiego wzrostu przez Investing.com

Zrazy ropy naftowej; Ton downbeat pomimo chińskiego wzrostu przez Investing.com

© Reuters.

Investing.com – Ceny ropy naftowej osłabiły się w poniedziałek na europejskich obrotach, ponieważ publikacja zdrowych danych gospodarczych z Chin nie wystarczyła, aby odwrócić niedawny spadkowy ton na rynku.

Do godziny 4:45 ET (0945 GMT) kontrakty futures na ropę amerykańską spadły o 0,1% do 52,38 USD za baryłkę, a na Brent o 0,1% do 55,02 USD za baryłkę. Oba benchmarki spadły w piątek o ponad 2%.

Kontrakty terminowe na benzynę RBOB w USA spadły o 0,5% do 1,5213 USD za galon.

Wcześniej w poniedziałek nowe dane pokazały, że PKB Chin wzrósł o 6,5% w czwartym kwartale 2020 r. Ogólnie PKB wzrósł o 2,3% w całym roku, co czyni je jedyną dużą gospodarką, która uniknęła skurczu w 2020 r.

Liczby wskazują na szybki zwrot w Chinach po tym, jak ich gospodarka, druga co do wielkości na świecie, podupadła na początku 2020 r. po raz pierwszy od ponad czterech dekad.

Dane sektorowe pokazały, że chińskie rafinerie prawie dorównywały listopadowym rekordowym przeładunkom w grudniu, wynosząc ponad 14,1 mln baryłek dziennie.

Jednak te dane, mimo że pozytywne, są retrospektywne. Rosną obawy o przyszły popyt, biorąc pod uwagę, że w zeszłym tygodniu w kraju zamknięto prawie 30 milionów ludzi, aby powstrzymać nową epidemię Covid-19 w regionie Hebei w pobliżu Pekinu. Opierając się na wysoce zaraźliwej naturze nowych szczepów wirusa, które obecnie przemieszczają się w Europie, epidemia ta może z łatwością przedostać się do samego Pekinu, z powiązanym wpływem na chiński popyt.

W Europie narastają frustracje związane z powolnym wprowadzaniem szczepionek, a także ograniczeniem czasu przemieszczania się w celu zwalczania wirusa. Kilka tysięcy ludzi zorganizowało w Amsterdamie nieautoryzowany protest w niedzielę, zanim zostali rozproszeni przez policję. Francja przedłużyła 12-godzinną godzinę policyjną w całym kraju, podczas gdy Austria przedłużyła środki blokady do 7 lutego.

Zakresy handlu mogą być ograniczone w poniedziałek, biorąc pod uwagę, że Stany Zjednoczone są na wakacjach, ale reszta tygodnia może być bardziej zmienna, ponieważ w środę inauguracja Joe Bidena jako nowego prezydenta USA może się rozpocząć, a proces impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa może się rozpocząć. groźba większej przemocy tłumu.

W weekend Reuters poinformował, że prezydent elekt planuje anulować zezwolenie na projekt rurociągu Keystone XL o wartości 9 miliardów dolarów jako jeden z jego pierwszych aktów na stanowisku, co zmniejszyłoby podaż w USA w perspektywie średnioterminowej, przy czym wszystkie inne rzeczy pozostaną niezmienione.

Projekt, który miał przenieść ropę z kanadyjskiej prowincji Alberta do Nebraski, został spowolniony przez problemy prawne w Stanach Zjednoczonych oraz sprzeciw ekologów.