Złoto wstrzymuje sprzedaż, pielęgniarstwo tygodniowo strata po 8-month Low by Investing.com

Złoto wstrzymuje sprzedaż, pielęgniarstwo tygodniowo strata po 8-month Low by Investing.com

Złoto wstrzymuje sprzedaż, pielęgniarstwo tygodniowo strata po 8-month Low by Investing.com

© Reuters.

Investing.com – W piątek ceny złota wzrosły drugi dzień z rzędu, zatrzymując sześciodniowy spadek, który doprowadził je do czerwcowych minimów.

Pomimo zdolności żółtego metalu do zahamowania krwawienia, poparcie dla tak zwanego zabezpieczenia przed inflacją i bezpiecznej przystani było w najlepszym razie słabe, mówią stratedzy ds. Surowców i ci, którzy spędzają dzień na studiowaniu zmiennych i potencjalnych kierunków dla złota.

Podczas piątkowego rozliczenia złoto z dostawą w kwietniu na Comex osiągnęło poziom 2,40 USD, czyli 0,1%, po 1,777 USD za uncję. W ciągu tygodnia stracił jednak około 2,5%.

Podsumowując, referencyjny kontrakt futures na złoto stracił 60 USD, czyli 3,5% od rozliczenia 10 lutego. Piątkowy spadek wzrósł do 1759,15, najniższego poziomu od tygodnia do 12 czerwca.

„Złoto przeżywa upalny czas” – powiedział Craig Erlam, strateg rynkowy internetowego biura maklerskiego OANDA.

„Nawet wycofanie się, które widzieliśmy w złocie w ciągu ostatnich kilku dni, nie mogło go uratować, z wyższymi rzeczywistymi dochodami w Stanach Zjednoczonych, zamiast tego piętrzą nędzę na żółtym metalu. Spadł dziś poniżej 1760 USD, najniższego poziomu od początku lipca, co jest kolejnym znakiem, że jego krótkoterminowa perspektywa nie wygląda dobrze”.

Fawad Razaqzada, analityk Think Markets, który regularnie kreśli kierunek dla złota w środowisku makro, zgodził się z Erlamem, że sprawy nie były – i nie wyglądają – dobrze dla tłumu złota.

„To był kolejny niesamowity tydzień dla kryptowalut, miedzi i funta, mieszany dla akcji i ropy naftowej oraz (a) zły tydzień dla złota” – napisał Razaqzada w swoim cotygodniowym opracowaniu rynków.

Ze względu na zróżnicowane działania „inwestorzy zastanawiali się, czy rosnące rentowności obligacji są dobrą rzeczą (ponieważ wskazują na lepsze warunki ekonomiczne), czy też złą (ponieważ zmniejszają prawdopodobieństwo dalszych bodźców)” – dodał Razaqzada.

Idea złota jako zabezpieczenia przed inflacją lub bezpiecznego schronienia przed większością problemów gospodarczych i politycznych była wielokrotnie kwestionowana w ostatnich miesiącach, ponieważ przełom w szczepionkach przeciwko Covid-19 spowodował, że żółty metal spadł z sierpniowego rekordu prawie 2090 USD.

Prezydent Joe Biden rozpoczął nowy bodziec w wysokości 1,9 biliona dolarów po wydaniu blisko 4 bilionów dolarów za rządów jego poprzednika Donalda Trumpa, a potencjalny deficyt fiskalny USA i dług w związku z takimi wydatkami powinny bardziej obciążać dolara niż złoto.

Jednak zamiast tego wzrósł indeks dolara, pobudzony wzrostem rentowności 10-letnich obligacji skarbowych w USA, przynosząc złoto serię niepowodzeń.

Element ryzyka geopolitycznego, który od dziesięcioleci powstrzymywał złoto, również prawie zniknął, a żółty metal spadł, zamiast wznieść się w wyniku niedawnego zaostrzenia napięć na Bliskim Wschodzie.