Wzrost w sektorze usług w Chinach szybuje w górę na silniejszy popyt konsumpcyjny: Caixin PMI Reuters

Wzrost w sektorze usług w Chinach szybuje w górę na silniejszy popyt konsumpcyjny: Caixin PMI Reuters

Wzrost w sektorze usług w Chinach szybuje w górę na silniejszy popyt konsumpcyjny: Caixin PMI Reuters

© Reuters. Pracownicy są postrzegane na placu budowy wewnątrz Kailuan National Mine Park w Tangshan

PEKIN (Reuters) – Wzrost w sektorze usług w Chinach przyspieszone w listopadzie, jak nowy biznes wzrosła w najszybszym tempie od ponad dekady, prywatne badania wykazały w czwartek, wskazując na dalsze ożywienie popytu konsumpcyjnego po kraju ograniczyć jego wybuch koronawirus.

Wskaźnik PMI dla usług Caixin/Markit wzrósł do 57,8, drugiego najwyższego odczytu od kwietnia 2010 r., z 56,8 października. Znak 50 oddziela wzrost od spadku w ujęciu miesięcznym.

Całkowita liczba nowych przedsiębiorstw w listopadzie osiągnęła najwyższy poziom od kwietnia 2010 r., a nowa działalność eksportowa rozwija się po raz pierwszy od pięciu miesięcy, wynika z badania.

Firmy usługowe zatrudniły więcej pracowników na czwarty miesiąc z rzędu w listopadzie i w znacznie szybszym tempie, wynika z badania, podczas gdy zaufanie przedsiębiorstw poprawiło się do najwyższego od ponad dziewięciu i pół roku.

Silne odbicie było w dużej mierze zgodne z ustaleniami w oficjalnym badaniu opublikowanym w poniedziałek, sugerując, że ogólne ożywienie gospodarcze Chin staje się coraz bardziej zrównoważone i szersze, pomimo obaw, że rozproszone przypadki COVID-19 występujące w niektórych częściach kraju mogą mieć wpływ na aktywność konsumentów.

Analitycy spodziewają się, że dynamika ożywienia może trwać jeszcze kilka miesięcy.

“Podsumowując, zarówno sektor produkcji, jak i usług odzyskanych w szybszym tempie, jak popyt za granicą stale rośnie i zatrudnienia widział znaczną poprawę”, powiedział Wang Zhe, starszy ekonomista w Caixin Insight Group, w oświadczeniu towarzyszącym publikacji danych.

“Oczekujemy, że ożywienie gospodarcze w erze po epidemii będzie trwało kilka miesięcy. Jednocześnie podjęcie decyzji o stopniowym wycofaniu polityki łagodzenia polityki rozpoczętej w czasie epidemii będzie wymagało starannego planowania, ponieważ niepewność nadal istnieje w Chinach i poza nim”, powiedział Wang, odnosząc się do środków kryzysowych ujawnionych na początku roku w celu wsparcia gospodarki.

Badanie wykazało również, że większy popyt umożliwił przedsiębiorstwom przerzucenie niektórych wyższych kosztów na klientów poprzez podniesienie cen produkcji. Subindeks naliczane ceny wzrósł do najwyższego poziomu od lutego 2010 r.

Sektor usług stanowi około 60% chińskiej gospodarki i połowę miejsc pracy w miastach, wiele małych, prywatnych firm, które były wolniejsze, aby odzyskać początkowo z kryzysu zdrowotnego niż dużych producentów.

Caixin composite manufacturing and services PMI, również wydany w czwartek, podniósł się do 57,5 z 55,7 w październiku, aby zasygnalizować najbardziej gwałtowny wzrost całkowitej produkcji chińskiej od marca 2010 roku.

Analitycy spodziewają się, że gospodarka Chin wzrośnie o około 2% w 2020 r., najsłabszy od 1976 r., ale nadal znacznie silniejszy niż inne duże gospodarki.