Wyjaśniający-czym są Stablecoins, aktywów kołyszący rynek kryptowalut? Przez Reuters

7cdab9844649d78751c4816d2e051486

Wyjaśniający-czym są Stablecoins, aktywów kołyszący rynek kryptowalut? Przez Reuters

© Reuters. Reprezentacje kryptowalut, w tym Bitcoin, Dash, Ethereum, Ripple i Litecoin są widoczne na tym zdjęciu ilustracji 2 czerwca 2021 r. Reuters/Florence Lo/Illustation

autorstwa Elizabeth Howcroft

Londyn (Reuters) – Większość kryptowalut ma poważny problem z ceną Zmienność, ale jedna podkategoria monet jest zaprojektowana w celu utrzymania stałej wartości: StableCoins.

Gdy ceny kryptowalut gwałtownie spadły w tym tygodniu, a Bitcoin przegrywa około jednej trzeciej swojej wartości w ciągu zaledwie ośmiu dni, Stablecoins miał być odizolowany od chaosu.

, ale nieoczekiwane upadek w czwartym co do wielkości Terrausd, który oderwał się od PEG 1: 1 dolara, zwrócił klasę aktywów pod ponowną uwagę.

Oto, co musisz wiedzieć:

Czym są Stablecoins?

stablecoins to kryptowaluty zaprojektowane chronione przed dziką zmiennością, która utrudnia korzystanie z aktywów cyfrowych do płatności lub jako magazyn wartości.

Próbują utrzymać stały kurs walut z walutami fiduat, na przykład za pomocą kołka dolara amerykańskiego 1: 1.

Jak ważne są?

Stablecoins ma kapitalizację rynkową wynoszącą około 170 miliardów dolarów, co czyni je stosunkowo niewielką częścią ogólnego rynku kryptowalut, który jest obecnie wart około 1,2 biliona dolarów, zgodnie z danymi CoinMarketCap.

, ale w ostatnich latach zwiększyli popularność. Największy Stablecoin, Tether, ma kapitalizację rynkową wynoszącą około 80 miliardów dolarów, ponieważ wzrosła z zaledwie 4,1 miliarda dolarów na początku 2020 roku.

nr 2 Stablecoin, moneta USD, ma kapitalizację rynkową w wysokości 49 miliardów dolarów. .

Podczas gdy dane dotyczące konkretnych zastosowań stablecoinów są trudne do zdobycia, odgrywają kluczową rolę W przypadku handlowców kryptowalut, umożliwiając im zabezpieczenie się przed skokami w cenie bitcoina lub przechowywanie bezczynności gotówki bez przeniesienia go z powrotem do waluty fiat.

W swoim raporcie o stabilności finansowej we wtorek Rezerwa Federalna USA https://www.federalReserve.gov/publications/files/financial-stability-report-20220509 .

Od 2018 r. Stablecoins coraz częściej były używane w handlu międzynarodowym i jako sposób na uniknięcie kontroli kapitałowej, mówi Joseph Edwards, szef strategii finansowej w Crypto Firm Solrise. Powiedział, że w szczególności tether Stablecoin jest wykorzystywany do handlu w Chinach i Ameryce Południowej.

Jak oni działają?

Istnieją dwa główne typy stablecoin: te, które są wspierane przez rezerwy obejmujące aktywa, takie jak waluta fiat, obligacje, komercyjne papier, a nawet inne tokeny kryptograficzne i te, które są algorytmiczne lub “zdecentralizowane”.

głównych stablecoinów, takich jak uwięzi, monety USD i binance USD są wspierane przez rezerwy: mówią, że mają wystarczającą ilość aktywów denominowanych w dolarach, aby utrzymać kurs wymiany 1: 1.

Firmy twierdzą, że jedna z ich stablecoinów zawsze można wymienić za jednego dolara.

StableCoins zabezpieczone aktywami znalazło się pod presją w ostatnich latach, aby być przejrzystym na temat tego, co jest w ich rezerwach i czy mają wystarczającą ilość dolarów na kopię zapasową wszystkich cyfrowych monet w obiegu.

Tymczasem Terrausd jest algorytmicznym stablecoinem. Oznacza to, że nie ma rezerw. Zamiast tego jego wartość miała być utrzymywana przez złożony mechanizm obejmujący zamianę monety Terrausd z swobodną kryptowalutą zwaną Luna w celu kontroli zaopatrzenia.

Co może pójść nie tak?

Mechanizm stabilności Terrausda przestał działać w tym tygodniu, gdy inwestorzy stracili wiarę w Lunie, pośród szerszego kryptowalut na rynkach kryptowalut. Cena Terrausda rozbiła się nawet do 30 centów.

Teoretycznie, wspierane przez zasoby Stablecoins powinny pomimo tego mocno.

, ale Tether oderwał się również od swojego dolara po raz pierwszy od 2020 r. W czwartek, spadając do 95 centów.

TETHER starał się uspokoić inwestorów, mówiąc na swojej stronie internetowej, że posiadacze nadal byli w stanie zrealizować swoje tokeny w tempie 1: 1.

Co mówią organy regulacyjne?

Podczas gdy organy regulacyjne na całym świecie starają się ustalić zasady rynku kryptowalut, niektórzy podkreślili stablecoiny jako szczególne ryzyko stabilności finansowej – na przykład, jeśli zbyt wiele osób próbuje wypłacić swoje stablecoiny jednocześnie.

W swoim raporcie stabilności, ostrzegł Fed że Stablecoiny są podatne na biegi inwestorów, ponieważ są poparte aktywami, które mogą stracić wartość lub stać się niepłynne w czasach stresu rynkowego. Powiedział, że bieg na Stablecoin może rozlać się do tradycyjnego systemu finansowego, powodując stres związany z tymi zasobami podstawowymi.