Wskaźnik PMI dla brytyjskiej fabryki od 2017 r. wykazuje najszybszy wzrost w zakresie składowania bez transakcji Reuters

Wskaźnik PMI dla brytyjskiej fabryki od 2017 r. wykazuje najszybszy wzrost w zakresie składowania bez transakcji Reuters

Wskaźnik PMI dla brytyjskiej fabryki od 2017 r. wykazuje najszybszy wzrost w zakresie składowania bez transakcji Reuters

© Reuters. FILE PHOTO: Laser operator Shaun Clements usuwa cięcia w Contracts Engineering Ltd, producent wyrobów stalowych, w Sittingbourne

David Milliken

LONDYN (Reuters) – Brytyjskie fabryki rejestrowane ich najszybszy wzrost w ciągu prawie trzech lat w zeszłym miesiącu, ponieważ zapasy surowców i rzucili się do zakończenia pracy przed nowe przepisy celne po brexicie wchodzą w życie w dniu 1 stycznia, badania wykazały we wtorek.

IHS Markit/CIPS Purchasing Managers’ Index wzrósł do 55,6 w listopadzie z 53,7 w październiku, co jest najwyższym poziomem od grudnia 2017 r. i powyżej wcześniejszego odczytu flash na poziomie 55,2, co przełożyło się na ponury obraz z innych sektorów, które zostały mocniej dotknięte przez COVID.

“Zbliżający się koniec okresu przejściowego brexitu … doprowadziły do wzrostu poziomu zakupów nakładów, magazynowania surowców i większych zysków w nowej działalności eksportowej, ponieważ klienci z siedzibą w UE przekazyli zamówienia” – podała firma danych IHS Markit.

Wielka Brytania i UE do tej pory nie uzgadniały porozumienia umożliwiającego bezcłowy handel od 1 stycznia, a nawet przy umowie wielu eksporterów obawia się długich opóźnień w portach z powodu nowych wymogów celnych.

“Czy wzrost produkcji może być utrzymany w nowym roku jest zatem bardzo niepewna, zwłaszcza gdy tymczasowe zwiększa z brexitu zakupu i stockbuilding słabnie”, IHS Markit dyrektor Rob Dobson powiedział.

listopad odnotował największy wzrost zakupów surowców od marca 2019 r., największy wzrost zamówień eksportowych od stycznia 2018 r. i najostrzejszy wzrost optymizmu od 2014 r.

Produkcja fabryczna, która jest tylko jednym z elementów całkowitego PMI, również przyspieszona. Ale to pokazał wolniejszy wzrost niż w lecie, jak druga fala przypadków COVID zmniejszenie popytu na niektóre dobra konsumpcyjne, gdzie nowe zamówienia spadły najbardziej w ciągu sześciu miesięcy.

Najnowsze oficjalne dane pokazały, że produkcja przemysłowa we wrześniu była o prawie 8% niższa niż rok wcześniej, podobnie jak reszta gospodarki.

Produkcja nadal doświadcza utraty miejsc pracy, a WSKAŹNIK PMI pokazuje, że fabryki obniżyły liczbę pracowników przez dziesiąty miesiąc z rzędu, co jest najdłuższym spadkiem od recesji w latach 2008-2009 po światowym kryzysie finansowym.