Wielka Brytania pozycji do podwójnej recesji dip tej zimy: PMI Przez Reuters

Wielka Brytania pozycji do podwójnej recesji dip tej zimy: PMI Przez Reuters

Wielka Brytania pozycji do podwójnej recesji dip tej zimy: PMI Przez Reuters

© Reuters. FILE PHOTO: Canary Wharf business district in London

By David Milliken

LONDON (Reuters) – Wielka Brytania wygląda na kurs, aby wejść w podwójną recesję dip tej zimy, jak badania biznesowe pokazują wzrost gospodarczy prawie zatrzymany w zeszłym miesiącu, jeszcze przed ostatnim anglii całej blokady został ogłoszony, dane finansowe firmy IHS Markit powiedział.

Wskaźnik PMI usług IHS Markit/CIPS spadł do najniższego od czterech miesięcy poziomu 51,4 we wrześniu z 56,1 we wrześniu, bliżej 50 punktów, co oznacza zerowy wzrost niż początkowy odczyt na poziomie 52,3.

Złożony WSKAŹNIK PMI, który zawiera mocniejsze dane dotyczące produkcji opublikowane w poniedziałek, spadł do 52,1 z 56,5, również słabszego od początkowego szacunku “flash”.

“Dane z października wskazują, że sektor usług w Wielkiej Brytanii był bliski wstrzymania się jeszcze przed ogłoszeniem blokady 2 w Anglii”, powiedział tim Moore, ekonomista IHS Markit.

“Gospodarka Wielkiej Brytanii wydaje się być na dobrej drodze do podwójnej recesji tej zimy i znacznie trudniejszej drogi do ożywienia w 2021 roku”, dodał.

Nowy składnik zamówień w wskaźniku PMI dla usług gwałtownie spadł, a firmy zrzucają miejsca pracy ósmy miesiąc z rzędu.

Od czwartku wszystkie nieistotne sklepy, puby i restauracje w Anglii zostaną zamknięte na cztery tygodnie, z wyjątkiem przypadków, w których serwują dania na wynos.

Ograniczenia są mniej szerokie niż w marcu i kwietniu, ale niektórzy ekonomiści przewidywali, że produkcja w listopadzie spadnie aż o 10%, zmniejszając produkcję w czwartym kwartale o około 3%.

Brytyjski produkt krajowy brutto spadł o 20% podczas dłuższej blokady w drugim kwartale 2020 r., co jest największym spadkiem w każdej dużej zaawansowanej gospodarce.

Bank Anglii zapowiada się na rozpoczęcie kolejnej rundy skupu obligacji w czwartek i obniżenie prognoz gospodarczych od tych, które podał w sierpniu, kiedy to przewidywał, że PKB powróci do poziomu sprzed kryzysu do końca 2021 roku.

Od tego czasu przypadki COVID-19 gwałtownie wzrosły w Wielkiej Brytanii i w innych częściach Europy, a rząd Wielkiej Brytanii obawia się, że szpitale zostaną przytłoczone, jeśli nie będą w stanie spowolnić rozprzestrzeniania się choroby.