USA, Chiny docierają do \”zrozumienia” na temat klimatu przed rozmowami COP28 -Kerry przez Reuters

12b800139552f8308a911ef5c56b11e4

USA, Chiny docierają do \”zrozumienia” na temat klimatu przed rozmowami COP28 -Kerry przez Reuters

© Reuters. Zdjęcie pliku: John Kerry, specjalny wysłannik prezydencki USA ds. Specjalistów ds. Klimatu podczas wcześniejszego wywiadu z Reuters, w Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie, 31 października 2023 r. Reuters/Abdel Hadi Ramahi/Plik

autorstwa Davida Stanwaya

Singapore ( Reuters) – Stany Zjednoczone i Chiny osiągnęły “zrozumienie i umowy” w kwestiach klimatycznych, które pomogą zapewnić postęp w rozmowach COP28 rozpoczynających się pod koniec tego miesiąca w Dubaju, wysłannik klimatu w USA John Kerry powiedział w piątek.

Kerry spotkał się ze swoim chińskim odpowiednikiem Xie Zhenhua w Sunnylands w Kalifornii, w tym tygodniu przez cztery dni rozmów, które opisał jako twardy i poważny.

“Mieliśmy kilka chwil, w których, jak w każdym negocjacji, uważasz, że to wszystko rozpacz”, powiedział Kerry na forum Bloomberg New Economy w Singapurze. “Wymyśliliśmy bardzo solidne zrozumienie i porozumienia, które pomogą glinom i Umieści nas także oboje w miejscu, w którym możemy pomóc światu, koncentrując się na większej liczbie odnawialnych źródeł energii i innych rodzajach ” – powiedział.

wspólnej płaszczyzny między dwiema najlepszymi gospodarzami na świecie a największymi emiterami gazów cieplarnianych jest uważane za kluczową części Wszelkie konsensus w COP28, który ma koncentrować się na kwestiach takich jak finanse klimatu i bardziej ambitne cele przejścia energetycznego.

Kerry powiedział, że szczegóły umów między nimi zostaną wydane wkrótce.

Jedna ważna umowa osiągnięta w sprawie utraty klimatu i szkód. Kerry powiedział, że pozwól każdemu krajowi przyczynić się do funduszu, aby wspierać regiony najbardziej podatne na skutki klimatu.

. Zobowiązaj do konkretnego celu, aby zmniejszyć zużycie paliw kopalnych, ponieważ próbuje zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne i ekonomiczne wzrost.

China wysłannik Xie powiedział dyplomatom we wrześniu, że wycofanie paliw kopalnych było “nierealne”, podczas gdy kluczowe technologie, takie jak magazynowanie energii, pozostały niedojrzałe.

Kerry, zapytany, czy spodziewał się kompromisu na węgiel z Chin, powiedział: “Czekasz i widzisz”.

Chin ma teraz 360 gigawatów mocy opalanej węglem w swoim projekcie budowlanym, ale “bardzo się starają się odejść”.

w tej chwili: “Nie jest to możliwe finansowanie elektrowni opalanej węglem w dowolnym miejscu na świecie”-powiedział.