przez Kate Abnett
Bruksela (Reuters) – Komisja Europejska planuje rozszerzyć taryfę graniczną w UE Aby zakryć więcej sektorów i produktów po 2030 r., Poddując więcej handlu międzynarodowego do pierwszej polityki na świecie, powiedział starszy urzędnik Komisji w czwartek.
Komisja, która sprzeciwia się polityce UE, w lipcu opublikowała wniosek dotyczący taryfy granicznej w zakresie węgla, mających na celu zapewnienie, że zagraniczni producenci nie uzyskają przewagi konkurencyjnej nad spółkami UE, ponieważ bloc zatrudnia politykę zmiany klimatu.
Wniosek pobierałby importerzy opłatą na granicy UE z 2026 r., Na podstawie CO2 emitowanego w uczynianiu swoich produktów za granicą. Obejmowałoby cement, żelazo i stal, aluminium, nawozy i energię elektryczną.
Gerassimos Thomas, dyrektor generalny Departamentu Podatkowego Komisji, powiedział, że więcej sektorów zostanie dodanych później.
“Rozwiązywać sektory i produkty Post-2030,” Thomas powiedział posiedzeniu Komitetu Parlamentu Europejskiego w czwartek, dodając również, że są również ukierunkowane “Produkty Downstream”.
, które mogłyby zobaczyć opłatę dotyczą złożonych produktów, takich jak samochody, a nie tylko stal używany do ich wykonania.
dla każdego nowego sektora Komisja oceniłaby przepływy handlowe, wartość towarów i obciążeń administracyjnych wprowadzenia opłaty granicznej, powiedział Thomas.
“Planujemy poszerzyć zakres, ale pozostaniemy w sektorze zagrożonych wycieków węgla” – powiedział.
wycieków węgla jest ryzykiem, że firmy przeniesią się do regionów o słabszych przepisach dotyczących ochrony środowiska i kontynuować zanieczyszczenie tam, zamiast dokonać inwestycji do cięcia emisje.
Oczekuje się, że ryzyko wzrośnie, ponieważ UE stara się sprostać celem do obniżenia emisji netto 55% do 2030 r., Od poziomu 1990 r.
UE liczy około 60 sektorów przemysłowych, aby być zagrożonym wyciekiem węgla, w tym rafinerii i producentów ceramiki i szkła.
krajów członkowskich UE i Parlament Europejski muszą negocjować szczegóły opłaty granicznej węgla przed wejściem. Te negocjacje mogą potrwać do dwóch lat.
.