Talibowie zakazuje korzystania z obcej waluty w Afganistanie -Spokesman przez Reuters

Talibowie zakazuje korzystania z obcej waluty w Afganistanie -Spokesman przez Reuters

Talibowie zakazuje korzystania z obcej waluty w Afganistanie -Spokesman przez Reuters

© Reuters. Zdjęcie: Afgański dealer wymiany walut sprawdza banknoty przed mężczyzną na rynku w Kabulu, Afganistan 24 października 2421. Reuters / Stringer / Plik Photo

Kabul (Reuters) – Talibowie ogłosił kompletny zakaz korzystania z zagranicznego Waluta w Afganistanie we wtorek, dokuczaj, aby spowodować dalsze zakłócenia gospodarce popychaną do skraju upadku przez gwałtowne wycofanie międzynarodowego wsparcia.

Surprise Ruch przyszedł godzin po zabiciu co najmniej 25 osób i ponad 50 rannych, gdy Gunmen zaatakował największy szpital wojskowy Afganistanu po dwóch ciężkich eksplozjach na stronie w centrum Kabulu.

“Sytuacja gospodarcza i interesy narodowe w kraju wymagają, aby wszyscy Afgańczycy stosują walutę afgańską w każdym handlu”, talibowie powiedział w oświadczeniu dzielonym z dziennikarzami przez jednego z ich rzeczników.

Korzystanie z dolarów USA Jest szeroko rozpowszechniony na rynkach Afganistanu, podczas gdy obszary graniczne wykorzystują walutę krajów sąsiednich, takich jak Pakistan do handlu.

Rząd talibów jest naciskający do uwolnienia miliardów dolarów rezerw banków centralnych, ponieważ susza-dotknięta naród stoi w obliczu kryzysu gotówkowego, masowego głodu i nowego kryzysu migracyjnego.

Afganistan zaparkowane miliardy dolarów w aktywach za granicą z Rezerwą Federalną USA i innymi bankami centralnymi w Europie, ale te pieniądze zostały zamrożone, ponieważ islamistyczny Taliban zrezygnował z rządu Zachodnia w sierpniu.

Wyjazd sił LED i wielu międzynarodowych darczyńców opuścił kraj bez dotacji, które finansowały trzy kwartały wydatków publicznych.

Ministerstwo Finansów stwierdziło, że ma codzienny podatek od około 400 milionów Afgandy (4,4 mln USD).

Chociaż zasilacze zachodnie chcą uniknąć Katastrofa humanitarna w Afganistanie, odmówili oficjalnie uznania rządu talibskiego.

.