Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii ponownie rośnie, zwolnienia hit rekordowo wysokie Reuters

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii ponownie rośnie, zwolnienia hit rekordowo wysokie Reuters

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii ponownie rośnie, zwolnienia hit rekordowo wysokie Reuters

© Reuters. FILE PHOTO: Ognisko choroby koronawirusowej (COVID-19), w Londynie

William Schomberg i Andy Bruce

LONDYN (Reuters) – Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii ponownie wzrosła w ciągu trzech miesięcy do października, a zwolnienia osiągnęły rekordowo wysoki poziom, ponieważ firmy zostały dotknięte nowymi ograniczeniami koronawirusowymi i przygotowane do zakończenia rządowych dotacji na pracę, które ostatecznie zostały przedłużone do 2021 roku.

Oficjalne dane wykazały, że stopa bezrobocia osiągnęła 4,9%, z 4,8% w ciągu trzech miesięcy do września, najwyższa od ponad czterech lat.

Jednakże wzrost był mniejszy niż oczekiwała większość ekonomistów. Sondaż Reutersa przewidywał skok do 5,1%.

Liczba zwolnień osiągnęła rekordowo wysoki poziom 370.000 w okresie od sierpnia do października, choć zmniejszyła się w samym październiku, Urząd Statystyki Narodowej powiedział.

“Ogólnie rzecz biorąc, widzieliśmy kontynuację ostatnich trendów, z dalszym osłabieniem na rynku pracy”, powiedział Darren Morgan, dyrektor ONS statystyki gospodarczej.

Przez większą część okresu objętego wtorkowymi danymi, minister finansów Rishi Sunak odrzucił apele o przedłużenie jego szerokiego systemu zatrzymywania miejsc pracy poza zaplanowanym wygaśnięciem 31 października, co budzi obawy o przyspieszenie utraty miejsc pracy.

Ale, jak druga fala COVID-19 przypadkach hit, Sunak został zmuszony do przedłużenia programu do końca marca 2021.

“… przedłużenie furloughingu zapewni koło ratunkowe dla wielu miejsc pracy w trudnych miesiącach zimowych, ale najważniejsze jest to, co dzieje się później”, powiedział Tej Parikh, główny ekonomista Instytutu Dyrektorów.

Wprowadzenie szczepionek dało pewną nadzieję, ale plany zatrudniania utknęły w neutralnym stanie, powiedział, wzywając do nowych środków, aby pomóc w tworzeniu miejsc pracy, takich jak obniżenie składek na ubezpieczenie społeczne.

Bank Anglii prognozuje, że stopa bezrobocia prawdopodobnie osiągnie poziom prawie 8% w drugim kwartale 2021 roku.

Grupa odzieżowa Arcadia weszła do administracji pod koniec listopada, narażając ponad 13 000 miejsc pracy na ryzyko, a sieć detaliczna Debenhams zamyka wszystkie swoje sklepy, zagrażając 12 000 miejsc pracy.

Jak również COVID-19, gospodarka Wielkiej Brytanii stoi w obliczu ryzyka szoku z końca okresu przejściowego po brexicie w dniu 31 grudnia. Londyn i Bruksela pozostają zamknięte w negocjacjach na niewiele ponad dwa tygodnie przed ewentualnym wprowadzeniem taryf celnych i innych barier w handlu z Unią Europejską.

Dane urzędu skarbowego wykazały, że liczba pracowników na listach płac firmy spadła o miesięczną liczbę 28 000 w listopadzie, biorąc całkowitą liczbę utraty miejsc pracy od lutego, zgodnie ze miarą płac, do 819 000, z nich to jedna trzecia w hotelarstwie.

Liczba ofert pracy wzrosła do 547 000 w ciągu trzech miesięcy do listopada, o około 60% więcej niż w głębi kryzysu pandemii, ale spadła o około jedną trzecią w stosunku do roku poprzedniego.