Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii spadła w listopadzie, jak blokada hit sklepów Reuters

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii spadła w listopadzie, jak blokada hit sklepów Reuters

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii spadła w listopadzie, jak blokada hit sklepów Reuters

© Reuters. FILE PHOTO: Outbreak of the coronavirus disease (COVID-19) in London

By David Milliken and Andy Bruce

LONDON (Reuters) – Brytyjska sprzedaż detaliczna gwałtownie spadła w zeszłym miesiącu, gdy czterotygodniowa blokada w Anglii zamknęła sklepy, które sprzedawały towary inne niż istotne, oficjalne dane pokazały w piątek.

Wielkość sprzedaży detalicznej spadła o 3,8% w miesiącu w listopadzie, ich największy spadek od pierwszej blokady w kwietniu i zasadniczo zgodnie z prognozą w ankiecie reuters ekonomistów, po 1,3% wzrost w październiku.

Roczny wzrost sprzedaży zmniejszył się o połowę do 2,4% z 5,8%, podał Urząd Statystyki Narodowej.

Retail jest jednym z niewielu jasnych punktów w gospodarce Wielkiej Brytanii od pandemii COVID, która według szacunków Banku Anglii spowodowała, że gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się o 11% w ciągu 2020 roku, co jest największym załamaniem od 1709 roku.

Dane zaufania konsumentów za grudzień, opublikowane wcześniej w piątek, wykazały największy skok od ośmiu lat, ponieważ gospodarstwa domowe z zadowoleniem przyjęły wiadomość o wdrożeniu szczepionek koronawirusowych.

Jednak obraz był bardzo mieszany w całym sektorze detalicznym, z detalistów internetowych boom i supermarkety cieszą się solidne wyniki, ale wielu sprzedawców odzieży zmaga się z zamknięciem ich pomieszczeń na ulicy.

Dane o inflacji w środę wykazały największy roczny spadek cen odzieży i obuwia od dekady, częściowo ze względu na niezwykle duże rabaty black friday.

BoE szacuje, że gospodarka Wielkiej Brytanii jako całość skurczy się o nieco ponad 1% w ostatnim kwartale 2020 r., nieco mniej niż się obawiał miesiąc temu, ale spodziewa się wolniejszego wzrostu na początku 2021 r. ze względu na długotrwałe ograniczenia blokady.