Słaba gospodarka Wielkiej Brytanii straciła więcej prędkości we wrześniu, gorzej przed Reuters

Słaba gospodarka Wielkiej Brytanii straciła więcej prędkości we wrześniu, gorzej przed Reuters

Słaba gospodarka Wielkiej Brytanii straciła więcej prędkości we wrześniu, gorzej przed Reuters

© Reuters. FILE PHOTO: Canary Wharf business district in London

By William Schomberg and Andy Bruce

LONDON (Reuters) – Gospodarka Wielkiej Brytanii wzrosła wolniej niż oczekiwano 1,1% we wrześniu od sierpnia, pozostając w tyle innych bogatych narodów, ponieważ walczył o odzyskanie od szoku pandemii jeszcze przed ostatnim COVID-19 blokady.

Spowolnienie w czwartkowych oficjalnych danych scementowane oczekiwania, że gospodarka będzie się kurczyć ponownie w 2020 roku kończy, z niepewnością co do 31 grudnia termin umowy handlowej unii europejskiej po brexicie dodanie do coronavirus drag.

Od lipca do września produkt krajowy brutto wzrósł o kwartalny rekord 15,5%. Ale to nie udało się nadrobić prawie 20% spadek blokady między kwietniem a czerwcem.

Analitycy ankietowani przez Reutersa spodziewali się, że miesięczna stopa wzrostu spowolni mniej gwałtownie, do 1,5%.

Gospodarka jest wspierany przez ponad 200 miliardów funtów nadzwyczajnych wydatków i cięć podatkowych zamówionych przez ministra finansów Rishi Sunak i Banku Anglii prawie 900 miliardów funtów programu skupu obligacji.

Pomimo tych wysiłków, Wielka Brytania – która w środę przekroczyła 50 000 ofiar śmiertelnych koronawirusów, najwyższa liczba ofiar śmiertelnych w Europie – odnotowała największy spadek PKB wśród głównych gospodarek wymienionych przez Urząd Statystyki Narodowej.

Początkowa blokada Wielkiej Brytanii trwała dłużej niż w innych krajach i młotkiem firm usługowych, które stanowią 80% gospodarki.

PKB pozostał prawie 10% mniejszy niż na koniec 2019 r., dwa razy większy niż spadki we Włoszech, Niemczech i Francji i prawie trzy razy większy od spadku USA, ONS powiedział.

BoE gubernator Andrew Bailey powiedział, że nadal istnieje “ogromna luka” w gospodarce, ale wiadomości o potencjalnie skutecznej szczepionki COVID-19 pomoże podnieść niepewność.

“To zachęcające dla osób fizycznych, to zachęcające dla firm i to zachęcające dla gospodarki”, powiedział w czwartek w Financial Times.

“Myślę, że musimy być ostrożni, ponieważ oczywiście jest jeszcze sporo do zrobienia w zakresie prób.”

W zeszłym tygodniu, przed wiadomością o badaniach szczepionek, BoE powiedział, że szósta co do wielkości gospodarka świata prawdopodobnie skurczy się o rekordowe 11% w 2020 r., zanim wzrośnie o nieco ponad 7% w 2021 r.

“Brytyjski kryzys COVID i jego faza odbudowy potrwa znacznie dłużej niż wielu ludzi początkowo myślało”, powiedział James Smith, dyrektor badań w think-tanku Resolution Foundation, wzywając Sunaka, aby nie zaczął szybko odwracać swoich wydatków.

NEW LOCKDOWN

Sunak powiedział kroki podjęte w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19 mogą spowolnić wzrost gospodarczy od września.

“Dzisiejsze dane pokazują, że nasza gospodarka odbudowywała się w okresie letnim, ale zaczęła powoli iść jesienią”, powiedział. “Kroki, które musieliśmy podjąć od czasu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa oznacza wzrost prawdopodobnie zwolnił dalej od tego czasu.”

BoE powiedział w zeszłym tygodniu, że PKB może zmniejszyć się o 2% w październiku i grudniu kwartału.

Premier Boris Johnson zarządził nową, miesięczną blokadę dla Anglii od zeszłego tygodnia jako przypadki koronawirusów zamontowane. Ale tym razem firmy budowlane i produkcyjne mogą pozostać otwarte, podobnie jak szkoły i uniwersytety.

ONS powiedział, że sektor usług Wielkiej Brytanii wzrosła o słabszy niż oczekiwano 1,0% we wrześniu od sierpnia. Żywność i zakwaterowanie spadły o ponad 8%, dotknęły do końca sierpnia jednorazowe dotacje państwowe dla restauracji.

Produkcja wzrosła o 0,2%, podczas gdy budownictwo wzrosło o prawie 3%, dzięki wzrostowi rynku mieszkaniowego po blokadzie.

Inwestycje przedsiębiorstwa były o 20,5% niższe niż na koniec 2019 r., podczas gdy konsumpcja gospodarstw domowych spadła o 12,4%.