S.Korean battery makers agree $1.8 billion settlement, aiding Biden\’s EV push By Reuters

S.Korean battery makers agree $1.8 billion settlement, aiding Biden\'s EV push By Reuters

S.Korean battery makers agree $1.8 billion settlement, aiding Biden\’s EV push By Reuters

2/2 © Reuters. FILE PHOTO: Logo LG Chem jest widoczne w jego biurowcu w Seulu 2/2

David Shepardson, Hyunjoo Jin i Heekyong Yang

WASHINGTON / SEOUL (Reuters) -Południowokoreańskich producentów baterii LG Energy Solution i SK Innovation Co zgodził się w niedzielę do rozstrzygania sporów dotyczących technologii baterii pojazdów elektrycznych (EV), unikając potencjalnej porażki dla ambicji US EV.

Ugoda po maratonie rozmów przez filie dwóch największych konglomeratów Korei Południowej została ogłoszona na kilka godzin przed niedzielnym terminem dla administracji prezydenta Joe Bidena, aby zdecydować, czy podjąć rzadki krok odwrócenia decyzji Amerykańskiej Komisji Handlu Międzynarodowego (ITC).

W oświadczeniu Biden nazwał ugodę “wygraną dla amerykańskich pracowników i amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego…. Potrzebujemy silnego, zróżnicowanego i odpornego łańcucha dostaw baterii do pojazdów elektrycznych z siedzibą w USA”.

Podstawowy spór zagroził planom EV Ford Motor (NYSE:F) Co i Volkswagen AG (OTC:VWAGY), a także zakładowi w Gruzji, który jest kluczowy dla rozwijającego się przemysłu.

Rezolucja jest również wygrana dla Bidena, który uczynił zwiększenie produkcji ev i amerykańskiej baterii priorytetem. Globalny przemysł motoryzacyjny ściga się, aby rozwijać EV, a Biden zaproponował wydanie 174 miliardów dolarów na zwiększenie sprzedaży i rozbudowę infrastruktury ładowania.

SK Innovation zgodziło się zapłacić LG Energy Solution, spółkę zależną w 100% od LG Chem Ltd, 2 biliony wonów (1,8 miliarda dolarów) – 500 miliardów wonów w tym roku i w przyszłym, a tantiemy przez co najmniej sześć lat.

“Oczekujemy, że nasz plan płatności nie będzie uciążliwy finansowo”, powiedział Reutersowi urzędnik SK Innovation.

Firmy zgodziły się zrezygnować z wszelkich sporów sądowych w Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej i nie wnosić kolejnych pozwów przeciwko sobie przez 10 lat.

“Dwie firmy mogą teraz współistnieć na rynku światowym i konkurować w dobrej wierze”, lg Energy Solution powiedział w oświadczeniu. SK powiedział, że będzie aktywnie inwestować zarówno w Korei Południowej i za granicą teraz, że niepewność dla jego ev baterii działalności w Stanach Zjednoczonych zostały wyjaśnione.

Biuro Przedstawiciela Handlowego USA w niedzielę wieczorem podjęcia rzadkiego kroku w kierunku odwrócenia decyzji Amerykańskiej Komisji Handlu Międzynarodowego, chyba że przedsiębiorstwa uzgodniły umowę.

Administracja Bidena, Volkswagen (DE:VOWG_p) i Ford naciskały na koreańskie firmy, aby się rozliczyć.

DEMOKRATYCZNE, REPUBLIKAŃSKIE LOBBING Z GRUZJI

Przedstawiciel handlowy Katherine Tai był osobiście zaangażowany w dyskusje ugodowe, wzywając firmy do podjęcia uchwały, źródła powiedział.

“Gratuluję obu firmom pracy poprzez ich znaczące różnice w celu rozwiązania tego sporu, który buduje zaufanie do ich wiarygodności i odpowiedzialności jako dostawców dla przemysłu motoryzacyjnego USA”, powiedział Tai w oświadczeniu po LG i SK ogłosił ugodę.

“Cieszymy się, że dwaj dostawcy baterii w centrum tego niedawnego sporu handlowego zebrali się i rozwiązali swoje różnice”, powiedział Volkswagen w oświadczeniu wydanym w niedzielę.

“Cieszymy się, że SK Innovation i LG Energy Solution rozstrzygnęły swoje różnice”, powiedział Ford w oświadczeniu.

BITTER DISPUTE

W gorzkim dwuletnim sporze LG przegrało z SK w przetargu na zlecenia VW, a następnie oskarżyło SK o kradzież tajemnic handlowych poprzez kłusownici prawie 80 swoich pracowników. LG złożyło skargę przeciwko SK w 2019 r., a obie strony zatrudniły wielu prawników i konsultantów, aby zgłosili sprawę do administracji Bidena.

ITC w lutym stanął po stronie LG po tym, jak firma oskarżyła SK o sprzeniewierzenie tajemnic handlowych związanych z technologią baterii EV. Wydała 10-letni zakaz importu, ale pozwoliła SK importować komponenty do baterii do programu EV F-150 Forda przez cztery lata, a VW north american EV na dwa lata.

W marcu SK obiecał odejść od fabryki baterii w Gruzji o wartości 2,6 miliarda dolarów, która jest w budowie, jeśli decyzja ITC nie zostanie uchylona. LG powiedział w marcu, że może obsłużyć potrzeby baterii producentów samochodów, jeśli SK porzucił zakład w Gruzji.

Volkswagen of America CEO Scott Keogh napisał w LinkedIn (NYSE: LNKD) post w środę, że jeśli decyzja ITC zostały pozostawione w miejscu, może “zmniejszyć pojemność baterii USA i opóźnić przejście do pojazdów elektrycznych.”

Gruzińscy dwaj nowo wybrani demokratyczni senatorzy USA, Raphael Warnock i Jon Ossoff, wielokrotnie naciskali na południowokoreańskie firmy, aby osiągnęły porozumienie. Republikański gubernator stanu, Brian Kemp, wezwał Bidena do interwencji.

SK roślin w mieście Commerce, 110 km (70 mil) na północny wschód od Atlanty, zatrudni prawie 2600, największa inwestycja zagraniczna w historii państwa na prawie 2,6 miliardów dolarów, Kemp powiedział. “Mówiąc najprościej: źródła utrzymania tysięcy Gruzinów są teraz w twoich rękach.”

LG Energy Solution jest bliski zakończenia zakładu produkcji komórek Ohio z General Motors Co (NYSE: GM) i jest bliski ogłoszenia planów budowy 2,3 miliardów dolarów drugi obiekt w Tennessee, źródła powiedział Reuters.

W marcu LG ogłosiło plany inwestycyjne o wartości 4,5 mld USD dla swojej amerykańskiej firmy produkującej baterie w ciągu najbliższych czterech lat.

($1 = 1,120.9800 won)