Rynek pracy USA traci parę jak COVID-19 szaleje Reuters

Rynek pracy USA traci parę jak COVID-19 szaleje Reuters

Rynek pracy USA traci parę jak COVID-19 szaleje Reuters

2/2 © Reuters. FILE PHOTO: Ludzie wypełniają formularze zgłoszeniowe przed sesją przesiewową do pracy sezonowej w Coney Island w dzielnicy Brooklyn w Nowym Jorku 2/2

Przez Lucia Mutikani

WASHINGTON (Reuters) – Liczba Amerykanów składających wnioski po raz pierwszy o zasiłki dla bezrobotnych wzrosła w zeszłym tygodniu, prawdopodobnie nowe ograniczenia biznesowe w celu kontrolowania spiralnych zakażeń COVID-19 wywołały nową falę zwolnień, co może jeszcze bardziej spowolnić ożywienie na rynku pracy.

Tygodniowy raport wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z Departamentu Pracy w czwartek, najbardziej aktualne dane na temat zdrowia gospodarki, również wykazały co najmniej 20,3 milionów ludzi na zasiłki dla bezrobotnych na koniec października, zagrażając ożywienia z najgorszej recesji od Wielkiego Kryzysu.

Około 12 milionów ludzi straci świadczenia w przyszłym miesiącu, gdy dwa programy finansowane przez rząd wygasają dzień po Bożym Narodzeniu. Kolejny pakiet ratunkowy dla przedsiębiorstw i bezrobotnych jest mało prawdopodobny przed tym okresem. Prezydent Donald Trump jest mocno skoncentrowany na kwestionowaniu przegranych wyborów z Demokratą Joe Bidenem, który odziedziczy kryzys zdrowia publicznego i słabą gospodarkę, gdy obejmie urząd w styczniu.

“Nie musisz ostrzegać bezrobotnych, że pęd zanika, a ryzyko jest wysokie, żyją go codziennie bez wypłaty i możliwości zatrudnienia w coraz żyjącej podaży”, powiedział Chris Rupkey, główny ekonomista MUFG w Nowym Jorku.

“Winę spada prosto na Waszyngton, gdzie nie ma próby zwalczania wirusa w skoordynowany sposób lub do walki z recesją poprzez odnowienie i rozszerzenie świadczeń dla bezrobotnych do milionów bezrobotnych pracowników w kraju.”

Początkowe wnioski o państwowe świadczenia dla bezrobotnych wzrosły o 31 000 do wyrównanych sezonowo 742 000 w tygodniu zakończonym 14 listopada. Ekonomiści ankietowani przez Agencję Reutera prognozowali 707 000 wniosków w ostatnim tygodniu.

Nieskorygowanych roszczeń wzrosła 18.344 do 743.460 w zeszłym tygodniu. Ekonomiści wolą nieskorygowaną liczbę ze względu na wcześniejsze trudności z dostosowaniem danych dotyczących roszczeń do wahań sezonowych spowodowanych przez pandemię. W tym finansowany przez rząd program dla osób samozatrudnionych, pracowników koncertowych i innych, którzy nie kwalifikują się do regularnych państwowych programów bezrobocia, 1,1 mln osób złożyło wnioski W zeszłym tygodniu.

Roszczenia pozostały powyżej ich 665.000 szczyt w latach 2007-2009 Wielkiej Recesji przez 35 tygodni prosto.

Codziennie nowe przypadki COVID-19 w Stanach Zjednoczonych zostały przekraczające 100.000 od początku listopada, przesuwając liczbę zakażeń w kraju powyżej 11 milionów, zgodnie z tally Reuters. Czterdzieści jeden państw zgłaszało dzienny wzrost liczby zakażeń coronavirus. Liczba ofiar śmiertelnych w kraju przekroczyła 250 000.

Wiele jurysdykcji nałożyło ograniczenia na przedsiębiorstwa, aby spróbować powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

“Z bardziej zlokalizowanych ograniczeń i oznak gospodarstw domowych hunkering w ciągu ostatnich kilku tygodni, spodziewamy się, że wstępne zgłoszenia pozostać podwyższone”, powiedziała Sarah House, starszy ekonomista w Wells Fargo (NYSE: WFC) Securities w Charlotte, Karolina Północna.

Przypływ dynamiki gospodarczej został podkreślony przez badania z Philadelphia Federal Reserve w czwartek pokazano aktywność produkcyjną w regionie środkowoatlantyckim spowolnienie w listopadzie, jak zamówienia moderowane. Chociaż fabryki w regionie, który obejmuje wschodniej Pensylwanii, południowej New Jersey i Delaware zatrudnił więcej pracowników i wydłużone godziny, producenci byli mniej optymistyczne o warunkach biznesowych i programów wydatków kapitałowych w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Ale rynek mieszkaniowy nadal świeci. Istniejąca sprzedaż domu wzrosła o 4,3% do stawki 6,85 milionów sztuk w październiku, najwyższy poziom od listopada 2005 r., National Association of Realtors powiedział w trzecim raporcie.

amerykańskich zapasów były mieszane. Dolar (DXY) wzrósł względem koszyka walut. Ceny skarbu USA były wyższe.

RECOVERY SPOWOLNIENIE

Liczba wniosków o bezrobocie spadła z rekordowego 6,867 mln w marcu, ponieważ około 80% osób tymczasowo zwolnionych w marcu i kwietniu zostało ponownie zatrudnionych, co stanowi większość odbicia wzrostu zatrudnienia w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Najnowsza fala infekcji i ograniczeń coronavirus będzie ciążyć na barach i restauracjach, a także innych przedsiębiorstw w sektorze usług, które przyciągają tłumy.

Zbiega się z końcem ponad 3 bilionów dolarów w rządowej pomocy pandemii, która pomogła zachować miejsca pracy.

Finansowany przez rząd program dla osób, które nie kwalifikują się do świadczeń państwowych, a drugi dla osób którzy wyczerpali swoje sześć miesięcy kwalifikowalności wygasną w grudniu, tworząc to, co ekonomiści nazwali urwiskiem dochodów.

“Utrata świadczeń doprowadzi do wielkiego hitu w dochodach i wydatkach gospodarstw domowych, narażając ożywienie na ryzyko”, powiedział Gus Faucher, główny ekonomista PNC Financial (NYSE: PNC) w Pittsburghu, Pensylwania.

Dane dotyczące roszczeń obejmowały okres, w jakim rząd badał przedsiębiorstwa pod kątem części płac pozarolniczej w listopadowym raporcie o zatrudnieniu. Roszczenia stały się niewiarygodne miernik wzrostu zatrudnienia z powodu problemów zgłoszenia.

Nonfarm płac wzrosła o 638.000 miejsc pracy w październiku, najmniejszy zysk od ożywienia miejsc pracy rozpoczął się w maju. Tylko 12,1 mln z 22,2 mln miejsc pracy utraconych w marcu i kwietniu zostało odzyskanych.

Chociaż liczba osób otrzymujących świadczenia po pierwszym tygodniu pomocy spadła z 429 000 do 6,372 mln w tygodniu kończącym się 7 listopada, to dlatego, że wiele z nich wyczerpało swoje uprawnienia, które jest ograniczone do sześciu miesięcy w większości państw.

Rekordowe 4,377 mln pracowników złożyło wniosek o przedłużone zasiłek dla bezrobotnych w tygodniu kończącym się 31 października, aż o 233 458 w stosunku do poprzedniego tygodnia.