Pożyczki w Wielkiej Brytanii uderza nowy rekord sunak przygotowuje plan wydatków Reuters

Pożyczki w Wielkiej Brytanii uderza nowy rekord sunak przygotowuje plan wydatków Reuters

Pożyczki w Wielkiej Brytanii uderza nowy rekord sunak przygotowuje plan wydatków Reuters

© Reuters. FILE PHOTO: Shoppers spacer wzdłuż Oxford Street, w centrum London&s detalicznej dzielnicy handlowej, wśród rozprzestrzeniania się choroby koronawirusowej

David Milliken i William Schomberg

LONDYN (Reuters) – Wielka Brytania pożyczył rekord215 miliardów funtów (285 miliardów dolarów) w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy roku budżetowego, podkreślając wyzwanie stojące przed ministrem finansów Rishi Sunak, jak przygotowuje nowe plany wydatków.

Pożyczki w październiku sam przyszedł poniżej wszystkich prognoz ekonomistów w ankiecie Reuters na 22,3 miliardów funtów, a pożyczki września również zrewidowany znacznie niższe.

Ale dług pozostał tylko nieznacznie niższy niż 60-letni wysoki jako udział w gospodarce.

Oddzielne oficjalne dane opublikowane w piątek wykazały, że sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku o 1,2% i była o 5,8% wyższa niż rok wcześniej, silniejsza niż wszystkie prognozy sondażowe.

Jednak detaliści stoją w obliczu ponurego listopada z wielu sklepów zamkniętych z powodu najnowszych ograniczeń, aby spowolnić pandemię koronawirus, który uderzył w Wielkiej Brytanii mocniej niż inne duże gospodarki.

Brytyjski rząd jest na dobrej drodze, aby pożyczyć blisko 400 miliardów funtów w tym roku budżetowym, najwyższy kredyt w stosunku do wielkości gospodarki od II wojny światowej.

“To jest odpowiedzialna rzecz do zrobienia, ale jest również jasne, że z biegiem czasu jest to prawo zapewniamy, że finanse publiczne są wprowadzane na zrównoważoną ścieżkę”, powiedział minister finansów Rishi Sunak.

Rządowy Urząd Odpowiedzialności Budżetowej opublikuje nowe prognozy zaciągania pożyczek 25 listopada, a Sunak przedstawi plany wydatków na następny rok budżetowy.

Rząd już powiedział, że zatwierdzi największy wzrost wydatków wojskowych od czasów zimnej wojny.

Ale gazety donoszą Sunak zamrozi wynagrodzenia nauczycieli i policji, a rząd odmówił potwierdzenia, że będzie utrzymać wydatki na pomoc zagraniczną na 0,7% PKB.

Dług publiczny wzrósł i wyniósł 2,077 bilionów funtów lub 100,8% rocznej produkcji gospodarczej w październiku, Urząd Statystyki Narodowej powiedział.

Silniejszy wzrost gospodarki w trzecim kwartale oznaczał, że jako udział w PKB zadłużenie nieznacznie spadło od wrześniowego szczytu wynoszącego 101,2%, co jest najwyższym poziomem od 1960/61 roku.

ONS obniżył swoje szacunki na kwiecień-wrzesień pożyczek o 15,9 mld funtów po niższym niż oczekiwano wydatków na sztandarowy rządowy program ochrony miejsc pracy oraz wyższe niż oczekiwano wpływy z podatku od wartości dodanej.

Wielka Brytania, przynajmniej na razie, może pożyczyć tanio, aby sfinansować wzrost wydatków, z których większość prawdopodobnie zakończy się po przejściu pandemii.

Ale Bank Anglii ostrzegł, że niektóre długoterminowe szkody gospodarcze lub blizny jest prawdopodobne.

W zeszłym miesiącu Międzynarodowy Fundusz Walutowy powiedział, że Wielka Brytania prawdopodobnie będzie musiała podnieść podatki po pandemii, aby wypełnić lukę.

EARLY CHRISTMAS SHOPPING

Piątkowe dane pokazują nieoczekiwaną siłę w sektorze detalicznym w październiku, zanim w tym miesiącu w Anglii weszła w życie czterotygodniowa blokada COVID.

“Opinie od wielu firm sugerujące, że konsumenci rozpoczęli świąteczne zakupy na początku tego roku, dodatkowo pomogli w wczesnej zniżki z wielu sklepów”, powiedział ONS.

Detaliści odbili się mocno od blokady, z wielkości sprzedaży 6,7% wyższe niż przed pandemią.

Zmiany w wydatkach konsumpcyjnych pomogły specjalistycznym sklepom, takim jak sieć rowerów i części samochodowych Halfords (L:HFD).

Ale wiele korzyści zostało ze sprzedaży online, a niektóre sektory, takie jak sklepy odzieżowe high-street walczą.

Sieci odzieżowe Peacocks i Jaeger wpadły w czwartek do administracji, narażając 4716 miejsc pracy na ryzyko.