PiF Arabii Saudyjskiej uruchamia 3 miliardy dolarów turystyki, przedsięwzięcia infrastrukturalnego – SPA By Reuters

PiF Arabii Saudyjskiej uruchamia 3 miliardy dolarów turystyki, przedsięwzięcia infrastrukturalnego - SPA By Reuters

PiF Arabii Saudyjskiej uruchamia 3 miliardy dolarów turystyki, przedsięwzięcia infrastrukturalnego – SPA By Reuters

© Reuters. Widok pokazuje pojazdów jazdy na ulicy w Rijadzie

DUBAI (Reuters) – Arabia Saudyjska Public Investment Fund (PIF) rozpoczęła nowe przedsięwzięcie, które zainwestuje 3 miliardy dolarów w rozwój turystyki i infrastruktury w południowo-zachodnim regionie Asir, państwowa agencja informacyjna SPA zgłaszane w środę.

Królestwo, które we wrześniu 2019 r. otworzyło swoje podwoje dla zagranicznych turystów poprzez wprowadzenie nowego systemu wizowego dla 49 krajów, ma nadzieję zdywersyfikować swoją gospodarkę zależną od ropy naftowej poprzez turystykę i chce, aby sektor ten wniósł 10% produktu krajowego brutto do 2030 r.

Książę Koronny Mohammed bin Salman od dawna pchnął PIF jako centralną deskę w swoim planie znalezienia sposobów na napędzanie wzrostu gospodarczego, jednocześnie odstawiając gospodarkę od uzależnienia od ropy naftowej. Eksport ropy naftowej nadal stanowi ponad połowę dochodów królestwa.

Soudah Development Company (SDC) rozwinie Soudah, górzysty obszar położony na wysokości 3015 m n.p.m., a starożytna wioska Rijal Alma’, stanie się miejscem turystycznym dla mieszkańców i turystów. Jego celem jest wniesienie do 2030 r. łącznego produktu krajowego brutto (PKB) królestwa w wysokości 8 mld USD.

Region Asir i jego stolica, Abha, są ulubionym miejscem dla Saudyjczyków i obcokrajowców ze względu na przyjemny chłodny i wilgotny klimat, dzięki czemu idealnie nadaje się na krótkie wakacje, aby uciec od pustynnej pogody w większości królestwa.

SDC będzie współpracować z sektorem prywatnym do budowy 2700 pokoi hotelowych, 1300 jednostek mieszkalnych i 30 atrakcji handlowych i rozrywkowych do 2030 r., państwowa agencja prasowa SPA powiedział w oświadczeniu. Jego celem jest przyciągnięcie ponad 2 milionów odwiedzających rocznie i stworzenie 8000 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy dla młodych Saudyjczyków.

Podczas gdy rodzący się sektor turystyczny został mocno dotknięty przez środki podjęte przez rząd w celu zwalczania pandemii koronawirusów, lokalne kampanie turystyczne do Abha i innych miejsc pomogły częściowo przyciągnąć miliony dolarów Saudyjczycy używane do wydawania za granicą.

Aby pobudzić krajową gospodarkę, PIF planuje zainwestować co najmniej 150 miliardów rialów (40 miliardów dolarów) rocznie w lokalną gospodarkę do 2025 roku.

($1 = 3.7503 riyals)