Pierwsze błyski kłopotów handlowych brexitu pojawiają się w danych Wielkiej Brytanii Reuters

Pierwsze błyski kłopotów handlowych brexitu pojawiają się w danych Wielkiej Brytanii Reuters

Pierwsze błyski kłopotów handlowych brexitu pojawiają się w danych Wielkiej Brytanii Reuters

3/3 © Reuters. FILE PHOTO: Border control at the Port of Dover 2/3

By Andy Bruce

LONDON (Reuters) – Wczesne oznaki zakłóceń spowodowanych przejściem Wielkiej Brytanii do nowych, mniej otwartych stosunków handlowych z Unią Europejską pojawiają się w danych gospodarczych.

Chociaż największym problemem dla wielu firm pozostaje pandemia COVID-19, szczegóły ostatnich badań pokazują, że brexit zwiększa obciążenie dla gospodarki.

Producenci i firmy usługowe zostały mocno dotknięte przez łańcuch dostaw i zakłócenia eksportu, według danych firmy IHS Markit.

Brytyjskie fabryki odnotowały największy wzrost czasu dostawy dostawców wśród sześciu “flash” wstępnych badań Pmi (Purchasing Managers’ Index) opublikowanych przez IHS Markit w zeszłym tygodniu dla Francji, Niemiec, Japonii, Australii i Stanów Zjednoczonych, a także Wielkiej Brytanii.

“Było to prawie wyłącznie związane zarówno z zakłóceniami brexitu, jak i poważnym brakiem dostępności międzynarodowej żeglugi”, powiedział IHS Markit.

Grafika na stronie: https://fingfx.thomsonreuters.com/gfx/polling/gjnvwrkzxpw/gCNti-uk-factories-see-biggest-rise-in-dostawa dostawcy%20(1).png

Zgodnie z umową zawartą w zeszłym miesiącu, handel między Wielką Brytanią a Unią Europejską pozostaje wolny od taryf i kontyngentów, ale nowa pełna granica celna oznacza, że towary muszą być sprawdzone i wypełnione formalności.

Korzystanie z frazy, która rozgniewała wielu właścicieli firm, Premier Boris Johnson określił zakłócenia jako “problemy ząbkowania”, które zostały zaostrzone przez pandemię COVID-19.

Eksperci handlowi uważają, że niektóre dodatkowe koszty i biurokracja będą trwałe. Zwolennicy brexitu twierdzą, że Wielka Brytania skorzysta w dłuższej perspektywie, uderzając we własne umowy handlowe i tworząc własne regulacje poza UE.

Brexit zakłóceń w pierwszym kwartale 2021 r. może zmniejszyć brytyjską produkcję gospodarczą o około 1%, Główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego Gita Gopinath powiedział w środę.

Firm usługowych – które stanowią większość brytyjskiej gospodarki i generują nadwyżkę w handlu z blokiem – zostały uderzone w tym miesiącu, wynika z badania IHS Markit.

Eksport usług pogorszył się szybciej w Wielkiej Brytanii niż w jakimkolwiek innym z sześciu flash PMI opublikowanych w tym miesiącu, bucking tendencję poprawy w większości innych krajów.

Dla grafiki na: https://fingfx.thomsonreuters.com/gfx/polling/azgpolyenvd/2idcN-uk-services-export-orders-show-fastest-drop-pmi.png

“Gospodarka usług została ciężko dotknięta przez ograniczenia w handlu i zmniejszenie wydatków konsumentów na początku roku,” IHS Markit powiedział.

Po początkowych zakłóceniach, z czasem może pojawić się prawdziwszy obraz kosztów i korzyści związanych z brexitem, chociaż wiele przedsiębiorstw nie ma nadziei.

Opublikowane w zeszłym tygodniu badanie Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego wykazało, że zaufanie brytyjskich producentów do ich zdolności do konkurowania na rynku UE spadło do najniższego poziomu od początku rekordów 20 lat temu.

Dla grafiki na: https://fingfx.thomsonreuters.com/gfx/polling/rlgvdgqeqpo/xAvqH-uk-fabryki-see-record-low-competitiveness-in-eu-market%20(1).png