Ożywienie gospodarcze w Chinach spowalnia w lutym, obwiniany o zakłócenia wakacje przez Investing.com

Ożywienie gospodarcze w Chinach spowalnia w lutym, obwiniany o zakłócenia wakacje przez Investing.com

Ożywienie gospodarcze w Chinach spowalnia w lutym, obwiniany o zakłócenia wakacje przez Investing.com

© Reuters.

Przez Gina Lee

Investing.com – Ożywienie gospodarcze Chin z COVID-19 hit kolejny bump na drodze w lutym, jak fabryki zostały zamknięte podczas świąt Księżycowego Nowego Roku i środków ograniczających w celu ograniczenia wybuchu wirusa zakłócił to, co jest zwykle kraju najbardziej ruchliwych sezonu podróży.

Dane z Krajowego Biura Statystycznego (NBS) opublikowane w niedzielę wykazały, że oficjalny wskaźnik PMI dla przemysłu (PMI) w lutym wyniósł 50,6, poniżej 51,1 w prognozach przygotowanych przez Investing.com i w dół od styczniowego odczytu 52,8. Wskaźnik PMI dla przemysłu wyniósł 51,4 pkt., również w dół od 52,4 w styczniu.

Wskaźnik PMI dla przemysłu Caixin ma zostać opublikowany w dalszej części dnia, a wskaźnik PMI dla usług Caixin zostanie opublikowany jeszcze w tym tygodniu.

Wskaźnik PMI dla przemysłu spadł do najniższego poziomu od dziewięciu miesięcy, podczas gdy wskaźnik nieprodukcyjny spadł do najniższego poziomu od około roku. Jednakże wszystkie indeksy pozostawały powyżej 50-znakowego wzrostu, choć w wolniejszym tempie.

NBS akredytował spadek produkcji do zamknięć wakacyjnych, chociaż sektor handlu detalicznego, gastronomii i rozrywki pozostał stosunkowo aktywny.

Tygodniowe święto Księżycowego Nowego Roku zwykle zniekształca działalność produkcyjną, ponieważ fabryki i firmy w pobliżu pozwalają pracownikom na powrót do swoich rodzinnych miast w największym ruchu ludzi w ciągu roku.

Jednak ograniczenia wprowadzone w związku z ostatnim wybuchem COVID-19 spowodowały, że wiele osób unikało podróży, a zamiast tego spędzało w lokalnych sklepach, restauracjach i kinach.

“Większe niż oczekiwano spadki indeksów menedżerów zakupów w Chinach w lutym nie powinny budzić niepokoju. Odzwierciedlają one sezonową słabość i skutki wzrostu wirusa przed Księżycowym Nowym Rokiem. Co nie w pełni uchwycić, choć, jest stabilizacja, która zaczęła się chwycić pod koniec miesiąca,” Bloomberg główny ekonomista Azji Chang Shu powiedział.

Dane pokazały również, że ceny surowców nadal rosną, w lutym czwarty miesiąc z rzędu. Zatrudnienie zarówno w sektorze produkcyjnym, jak i nietwórczym również utrzymywało się poniżej 50 punktów, co wskazuje, że gospodarka nadal krwawi z rynku pracy.