Ożywienie fabryki w Chinach spowalnia w styczniu, jak COVID-19 powraca Reuters

Ożywienie fabryki w Chinach spowalnia w styczniu, jak COVID-19 powraca Reuters

Ożywienie fabryki w Chinach spowalnia w styczniu, jak COVID-19 powraca Reuters

2/2 © Reuters. Pracownicy pracują na linii produkcyjnej produkcji części metalowych do mebli w fabryce w Hangzhou 2/2

PEKIN (Reuters) – Działalność fabryki w Chinach rosła w najwolniejszym tempie od pięciu miesięcy w styczniu, dotkniętych falą krajowych infekcji koronawirusowych, ale nadal zgodnie z trwającym ożywieniem w drugiej co do wielkości gospodarce świata.

Oficjalny wskaźnik PMI dla przemysłu spadł do 51,3 w styczniu z 51,9 w grudniu, podało Krajowe Biuro Statystyczne w oświadczeniu wydanym w niedzielę.

Pozostał powyżej 50-punktowej granicy, która oddziela wzrost od spadku w ujęciu miesięcznym, ale była poniżej 51,6 oczekiwanych w sondażu Reutersa prognoz analityków.

W styczniu, Chiny kontynentalne odnotowano ponad 2000 lokalnych przypadków coronavirus. Podczas gdy liczba ta była niewielka w porównaniu z innymi krajami, władze były zaniepokojone ryzykiem transmisji podczas księżycowego szczytu noworocznego – największej na świecie rocznej migracji ludzi trwającej 40 dni od stycznia do lutego.

W ciągu miesiąca kilka dużych miast zostało zamkniętych z dziesiątkami milionów przetestowanych na covid-19, przerywając działalność fabryki i ważąc w sektorze usług, w tym logistykę i transport.

“Niedawna lokalna epidemia miała pewien wpływ na produkcję i funkcjonowanie niektórych przedsiębiorstw, a ogólna ekspansja przemysłu wytwórczego zwolniła”, powiedział Zhao Qinghe, urzędnik w biurze statystycznym.

“Okres przed i po Księżycowym Nowym Roku jest również tradycyjnie poza sezonem dla przemysłu wytwórczego kraju”, powiedział Zhao w towarzyszącym oświadczeniu.

Oczekuje się, że nowa epidemia koronawirusa, głównie na północy, będzie tymczasowym czynnikiem ograniczającym, podczas gdy ogromny sektor przemysłowy Chin nadal znajduje siłę w odpornym popycie eksportowym.

Oficjalny WSKAŹNIK PMI, który w dużej mierze koncentruje się na dużych i państwowych przedsiębiorstwach, pokazał, że podindeks dla nowych zamówień eksportowych wyniósł 50,2, zwiększając się piąty miesiąc z rzędu, choć spadł z 51,3 w grudniu.

Wskaźniki ekonomiczne, począwszy od handlu po ceny producentów, wskazują na dalszy wzrost w sektorze przemysłowym.

Podseks dla małych przedsiębiorstw wyniósł w styczniu 49,4, w porównaniu z grudniowym 48.8.

Produkt krajowy brutto Chin wzrósł o 2,3% w ciągu roku w 2020 r., co czyni go jedyną dużą gospodarką na świecie, która w zeszłym roku unikała spadku, ponieważ wiele państw miało trudności z powstrzymaniem pandemii COVID-19.

Bank centralny rozszerzy wsparcie polityki pieniężnej kraju dla wzrostu gospodarczego, koncentrując się na maksymalizacji zatrudnienia, aby pomóc zwiększyć konsumpcję, gubernator Yi Gang powiedział w zeszłym tygodniu.

W sektorze usług, działalność wzrosła do 11 miesiąca z rzędu, urząd statystyczny powiedział, choć w wolniejszym klipie, ważone przez ostatnie wybuchy COVID-19.