Niemcy \”patrząc w kierunku ożywienia gospodarczego\”, jak przemysł podnosi morale biznesu Reuters

Niemcy \"patrząc w kierunku ożywienia gospodarczego\", jak przemysł podnosi morale biznesu Reuters

Niemcy \”patrząc w kierunku ożywienia gospodarczego\”, jak przemysł podnosi morale biznesu Reuters

2/2 © Reuters. FILE PHOTO: Skyline z jego dzielnicy finansowej wśród wybuchu choroby koronawirusowej (COVID-19) we Frankfurcie 2/2

Paul Carrel i Rene Wagner

BERLIN (Reuters) – Niemieckie morale biznesu wzrosła znacznie więcej niż oczekiwano w lutym, odbijając się od 6-miesięcznego minimum w styczniu dzięki jaśniejszym perspektywom przemysłowym i dobrze zaopatrzonym księgom zamówień, instytut ekonomiczny Ifo powiedział w poniedziałek.

Ifo powiedział, że jego indeks klimatu biznesu wzrosła do 92,4 z góry zrewidowane 90,3 w styczniu, uderzając w najwyższy poziom od października i przewyższając nawet najsilniejszą prognozę w sondażu Reuters analityków.

“Niemiecka gospodarka patrzy w kierunku ożywienia ponownie”, ekonomista Ifo Klaus Wohlrabe powiedział Reuters.

Niemcy, niegdyś wzór do walki z pandemią COVID-19, zmagały się z drugą falą. Miesiąc temu nadal ciążyło to mocno na nastrojach.

Ale Wohlrabe powiedział, że firmy mają teraz zrewidowane plany produkcyjne znacznie i oczekiwania eksportowe dla przemysłu również wzrosły.

“Księgi zamówień są dobrze wypełnione”, dodał.

Indeks oczekiwań Ifo wzrósł do 94,2 z 91,5 w styczniu, przewyższając wszystkie prognozy w sondażu Reutersa. Indeks warunków bieżących wzrósł do 90,6 z 89,2.

“Firmy wąchają wiosenne powietrze i zaczynają patrzeć poza pandemię”, powiedział Ekonomista Commerzbank (DE: CBKG) Joerg Kraemer.

Kraemer spodziewał się silnego ożywienia od wiosny, “zwłaszcza, że oszczędności korony (wirusa) konsumentów wynoszą sześć procent ich rocznego dochodu do dyspozycji na koniec 2020 roku.”

Głównym zagrożeniem dla tego scenariusza była trzecia fala zakażeń koronawirusami i rozszerzenie blokady koc do końca kwietnia, do którego dał 25% prawdopodobieństwo.

Kanclerz Angela Merkel i premierzy państw zgodzili się przedłużyć ograniczenia w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa do 7 marca. Powiedziała na spotkaniu partii, że chce rozłożony plan zniesienia ograniczeń, według dwóch uczestników.

Liczba nowych zakażeń dziennych w ciągu ostatniego tygodnia uległa stagnacji, a siedmiodniowa częstość występowania oscylowała wokół 60 przypadków na 100 000. W poniedziałek Niemcy zgłosiły 4369 nowych zakażeń i 62 kolejne zgony.

Inne wskaźniki nastrojów również były obiecujące.

Morale inwestorów w Niemczech wzrosła w lutym na oczekiwania konsumpcji rozpocznie się w najbliższych miesiącach, ZEW instytut badań gospodarczych powiedział w ostatni wtorek.

Wcześniej w tym miesiącu konglomerat przemysłowy Thyssenkrupp (DE:TKAG) podniósł swoje całoroczne perspektywy po raz pierwszy od prawie czterech lat, a dyrektor generalny Martina Merz powiedziała: “widzimy oznaki ożywienia gospodarczego”.

Rząd w zeszłym miesiącu obniżył prognozę wzrostu PKB do 3% w tym roku, co stanowi gwałtowną korektę w stosunku do szacunków z jesieni ubiegłego roku wynoszących 4,4%. Oznacza to, że gospodarka prawdopodobnie nie osiągnie poziomu sprzed pandemii przed połową 2022 roku.