Nastroje konsumentów w USA spadają, ale pokazuje ogromny podział partyzancki Reuters

Nastroje konsumentów w USA spadają, ale pokazuje ogromny podział partyzancki Reuters

Nastroje konsumentów w USA spadają, ale pokazuje ogromny podział partyzancki Reuters

2/2 © Reuters. FILE PHOTO: Firmy w Nowym Jorku w pierwszym dniu fazy drugiej ponownego otwarcia po wybuchu choroby koronawirusowej (COVID-19) 2/2

By Dan Burns

(Reuters) – USA nastroje konsumentów zanurzone na początku stycznia, jak Amerykanie zareagowali na atak na Kapitol USA i nieustający wzrost covid-19 zakażeń i zgonów, University of Michigan powiedział w piątek w raporcie, który również pokazał głęboki podział partyzancki w poglądach na gospodarkę i perspektywy.

Indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan spadł do 79,2 na początku tego miesiąca z ostatecznego odczytu 80,7 w grudniu. Ekonomiści ankietowani przez Agencję Reutera prognozowali, że indeks niewiele się zmieni na poziomie 80.

“Nastroje konsumentów wysłana trywialne spadki na początku stycznia, pomimo przerażającego wzrostu COVID-19 zgonów, powstania i impeachmentu Trumpa,” University of Michigan Surveys of Consumers Główny ekonomista Richard Curtin powiedział w oświadczeniu.

(GRAFIKA: Przesunięcie pływów nastrojów konsumentów przez partię – https://graphics.reuters.com/USA-ECONOMY/SENTIMENT/bdwpkydorpm/chart.png)

Okres badania obejmował najwcześniejsze dni stycznia, w tym 6 stycznia, kiedy tysiące wściekłych zwolenników Donalda Trumpa szturmem Kapitolu, jak prawodawcy poświadczali zwycięstwo Demokratów Joe Biden nad republikańskim prezydentem w listopadzie 3, 2020 wyborów. Trump, który odchodzi z urzędu 20 stycznia, został następnie oskarżony o podżeganie tłumu do przemocy.

Raport ujawnił przepaść w nastrojach gospodarczych między Republikanami i Demokratami.

Nawet jak w badaniu ogólny odczyt nastrojów zanurzył się skromnie, spadła do sześciu i pół roku niskie wśród Republikanów, podczas gdy rosnących do czterech lat wysoki wśród Demokratów.

(GRAFIKA: Oczekiwania przesunęły się po obu ostatnich wyborach – https://graphics.reuters.com/USA-ECONOMY/SENTIMENT/dgkplkxmxvb/chart.png)

W obu przypadkach wahania były napędzane przez postrzeganie perspektyw gospodarczych przez każdą grupę, zaciemniając wśród Republikanów do poziomu administracji sprzed Trumpa i rozjaśniając poziom wśród Demokratów do poziomów zarejestrowanych w ostatnich miesiącach prezydentury Baracka Obamy.

Wielkość wahań oczekiwań w powiększe w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 2016 i 2020 r. prawie identyczne na około 74 punktów, Curtin zauważyć.

“Trump i Biden partyzanckie luki w oczekiwaniach są zbyt skrajne, aby być uzasadnione przez podstawy ekonomiczne,” Curtin powiedział. “Przeciwnie, luki partyzanckie są zakorzenione w bardzo różnych preferencjach politycznych, z jednej strony sprzyja wzrost gospodarczy i wydajność, a druga strona daje najwyższy priorytet większej sprawiedliwości i sprawiedliwości w dystrybucji dochodów i bogactwa.”

Na COVID-19, badania wykazały pewien optymizm wokół rodzącego się rollout szczepionek, pomagając ograniczyć spadek ogólnego sentymentu. “Co ważne, zagrożenia COVID dla zdrowia fizycznego i psychicznego były postrzegane w styczniu jako ważniejsze niż jego konsekwencje finansowe.”

(GRAFIKA: Ocena aktualnych warunków gospodarczych według strony – https://graphics.reuters.com/USA-ECONOMY/SENTIMENT/rlgvdgkrdpo/chart.png)