Nastroje japońskich producentów stabilizuje się w styczniu, usługi słabną: Reuters Tankan By Reuters

Nastroje japońskich producentów stabilizuje się w styczniu, usługi słabną: Reuters Tankan By Reuters

Nastroje japońskich producentów stabilizuje się w styczniu, usługi słabną: Reuters Tankan By Reuters

© Reuters. Człowiek cykli przeszłości kominy facotries w Keihin Industrial Zone w Kawasaki

Daniel Leussink

TOKIO (Reuters) – Nastroje wśród japońskich producentów ustabilizowane w styczniu do najmniej pesymistyczne w ponad roku od wpływu COVID-19, ale firmy usługowe wzrosła ponury, podobnie jak nowe blokady hit większość ludności, Reuters Tankan sondażu znaleźć.

Producenci w trzeciej co do wielkości gospodarce świata byli najmniej pesymistyczni od lipca 2019 r., choć perspektywy, zwłaszcza w odniesieniu do usług, są zachmurzone przez pandemię stanu wyjątkowego obejmującą Tokio i inne ośrodki ludności do 7 lutego.

Jazda poprawy dla producentów były optymistyczne poglądy w chemicznych, produktów metalowych i maszyn elektrycznych podsektorów, zgodnie z miesięcznym sondażu Reuters, który śledzi Bank of Japan uważnie obserwowany tankan kwartalne badania.

“Rynek samochodowy szybko się poprawia, zwłaszcza w Chinach, a popyt na części elektroniczne rośnie”, napisał menedżer w firmie zajmującej się maszynami elektrycznymi w ankiecie 482 dużych i średnich firm niefinansowych, w których 253 odpowiedziało anonimowo.

Reuters Tankan indeks nastrojów dla producentów wzrosła do minus 1 z minus 9 w poprzednim miesiącu, podczas gdy indeks sektora usług spadł do minus 11 z minus 4 w grudniu, zgodnie z 24 grudnia-13 badania.

Odczyty indeksu Reuters Tankan są uzyskiwane przez odjęcie odsetka respondentów, którzy twierdzą, że warunki są złe od tych, którzy mówią, że są dobrzy. Negatywny odczyt oznacza, że pesymiści przewyższają optymistów.

Menedżer w producencie chemicznym powiedział, że firma odzyskuje od września zgodnie z ożywieniem w szerszych warunkach rynkowych.

Gospodarka Japonii wzrosła w ujęciu rocznym o 22,9% w trzecim kwartale, odbijając się od najgłębszego powojennego kryzysu w okresie lipiec-wrzesień, kiedy pandemia zmiażdżyła działalność gospodarczą.

Rząd zobowiązał się już do wydatków 3 biliony dolarów na wzmocnienie gospodarki przed premier Yoshihide Suga w tym miesiącu ogłosił drugi stan wyjątkowy, który obecnie obejmuje Tokio, Osaka, Kioto i innych obszarów stanowi 55% ludności Japonii.

Badanie Tankan wykazało, że ogólne nastroje w sektorze wytwórczym były gotowe ponownie spaść, z zaufaniem biznesu do minus 2 w kwietniu, pomimo oczekiwanego wzrostu nastrojów wśród firm chemicznych.

Sentyment w branży usługowej miał się nieznacznie poprawić do minus 9, a firmy podkreśliły odrodzenie COVID-19 jako główny wiatr.

“Liczba klientów znacznie spadła zgodnie z rozprzestrzenianiem się infekcji koronawirusem”, powiedział menedżer w sklepie.