Najlepsze akcjonariusze HSBC wymaga rozpadu giganta bankowego – źródło przez Reuters

Fedc505026458cce41ccceacad04b844

Najlepsze akcjonariusze HSBC wymaga rozpadu giganta bankowego – źródło przez Reuters

© Reuters. Zdjęcie pliku: Oddział HSBC Bank jest widoczny w centrum Londynu 3 sierpnia 2009 r. Reuters/Stefan Wermuth

autorstwa Lawrence White i Anshuman Daga

London/Singapore (Reuters) – HSBC Holdings (NYSE: HSBC) największych akcjonariuszy akcjonariuszy , Chiński gigant ubezpieczeniowy Ping An, wezwał do rozpadu banku z Londynu, źródła zaznajomionego z tą sprawą w piątek.

Ping An przedstawił swój plan podziału firmy na zarząd HSBC, zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami mediów, które przytoczyły także osoby zaznajomione z tą sprawą.

ping odmówił komentarza.

HSBC nie skomentowało zaangażowania Ping An, ale bronił ogólnej strategii w oświadczeniu w piątek.

“Wierzymy, że mamy odpowiednią strategię i koncentrujemy się na jej wykonaniu”, powiedział rzecznik banku przez e -mail.

Plan odblokowałby większą wartość dla HSBC Raporty podały, że akcjonariusze poprzez oddzielenie działalności Azji, w której bank zarabia większość pieniędzy i innych części działalności.

CEO, Noel Quinn, który prowadzi HSBC od ponad dwóch lat, podwoił Azję, przenosząc tam globalne menedżerki i zaorując miliardy dolarów w lukratywnej branży zarządzania majątkiem, ze szczególnym uwzględnieniem regionu.

Niektórzy analitycy wcześniej wezwali HSBC do podzielenia globalnego biznesu, argumentując, że bank zarabia większość pieniędzy w Azji i że jego globalna sieć zwiększa dodatkowe koszty bez przynoszenia wystarczającej korzyści.

Napięcia geopolityczne

HSBC porusza się w eskalacji napięć politycznych między Chinami, Europą a Stanami Zjednoczonymi.

“W kontekście politycznym ma pewne sens, ale HSBC korzysta z przyczółka zarówno na Zachodzie, jak i Azji” – powiedział John Cronin, analityk bankowy w Goodbody, w piątek.

Reuters poinformowało w zeszłym roku, że Pekin rozczarował się z HSBC w związku z wrażliwymi kwestiami krajowymi i międzynarodowymi i politycznymi, od represji Chin w Hongkongu po akt oskarżenia przez amerykański wykonawczy w chińskim mistrzu technologii Huawei. Executive został wydany we wrześniu ubiegłego roku.

W 2016 r. Bank postanowił utrzymać swoją siedzibę w Londynie, odrzucając opcję zmiany środka ciężkości z powrotem do głównego piasty generującego zysk w Hongkongu po 10-miesięcznym przeglądzie.

HSBC zarobił 52% całkowitego przychodu w wysokości 49,6 miliarda dolarów z Azji, a 65% zgłoszonych zysków przed opodatkowaniem z regionu, a Hongkong tworzy największy rynek. Bank jest wymieniony zarówno w Londynie, jak i Hongkongu.

ping posiadający 8,23% udziałów w gigancie bankowym na dzień 11 lutego, zgodnie z do refinitiv danych.

brytyjskich doniesień medialnych po raz pierwszy opisało plan w zeszłym tygodniu, bez identyfikacji akcjonariusza.