Nadwyżka na rachunku bieżącym Japonii poszerza się z dużymi zyskami inwestycyjnymi przez Reuters
autorstwa Tetsushi Kajimoto
Tokyo (Reuters) -Japan nadwyżkę konta bieżącego poszerzonego w marcu, Ministerstwo Finansów pokazane w czwartek , łagodzenie niektórych obaw dotyczących bilansu płatności w kraju, ponieważ ogromne zyski w dochodach inwestycyjnych więcej niż zrównoważenie kosztów paliwa. Dane pokazały, że
Japonii na rachunku bieżącym wyniosła 2,55 biliona jenów (19,68 miliarda dolarów), o 69 miliardów jenów, a drugi miesiąc z rzędu był w czerni, wynika z danych. W porównaniu z medianą prognozy ekonomistów nad nadwyżką 1,75 biliona jenów w sondażu Reuters.
Wyższe koszty importu ropy zyski zysku w dochodach inwestycyjnych, z ciągłą niepewnością spowodowaną kryzysem Ukrainy i pandemii Covid-19, dane wykazały w czwartek.
Dane dotyczące rachunku bieżącego podkreślają poleganie na japońskiej gospodarce zasobów na imporcie surowców, które zostały zwiększone przez osłabienie jenów, popychając bilans handlowy do deficytu.
Dane podkreślają również zmianę struktury gospodarczej Japonii, ponieważ kraj przynosi ogromne zwroty z poprzednich inwestycji w papiery wartościowe i bezpośrednie inwestycje za granicą, które zastąpiły handel jako główny motor nadwyżki rachunku bieżącego w ostatnich latach.
Wielu analityków widzi nadwyżkę na rachunku bieżącym w Japonii, która utrzymuje się w dającej się przewidzieć przyszłości, o ile są poparte zwrotami z inwestycji za granicą.
“Nie zaskoczyłoby mnie jednak, gdyby rachunek bieżący nastąpił na czerwono za około 20 lat”, powiedział Takeshi Minami, główny ekonomista Norinchukin Research Institute.
“, biorąc pod uwagę możliwość, że starzejąca się populacja Japonii może w końcu przyciągnąć po zwrotach Z wcześniejszych inwestycji portfela nie możemy polegać na zyskach dochodów, aby wspierać nadwyżkę rachunku bieżącego na zawsze. ”
dla całego roku podatkowego 2021, Japonia przeprowadziła nadwyżkę rachunku bieżącego o wartości 12,6 biliona jenów, spadając o 3,6 bln jenów z poprzedniego roku, a Bilans handlowy zmienił się w deficyt ze względu na rosnące koszty paliwa.
Nadwyżka rachunku bieżącego kurczyła się od czterech lat podatkowych z rzędu.
Wolume nie były tak wielkie, jak kiedyś było spowodowane ciągłym przesunięciem produkcji eksporterów za granicą.
(1 USD = 129,5900 jenów)