Los poobijanej Lira Turcji wisi z lokalnymi inwestorami Bloomberg

Los poobijanej Lira Turcji wisi z lokalnymi inwestorami Bloomberg

Los poobijanej Lira Turcji wisi z lokalnymi inwestorami Bloomberg

© Reuters. Los poobijanej Lira Turcji wisi z lokalnymi inwestorami

(Bloomberg) – Turecka Lira Ryzyka wypadająca z korzyść z lokalnymi inwestorami, mieszając amortyzację, która przeciągnęła walutę do kolejnych rekordów w ciągu ostatniego miesiąca.

Jak dotąd pomogli wziąć przewagę trasę, sprzedając ponad 5 miliardów dolarów swoich depozytów walutowych w ciągu trzech tygodni do 1 października, zgodnie z danymi banku centralnego. Podczas gdy liczby mogą zostać wzmocnione przez zmiany kursów wymiany, figura nagłówka jest nadal największym wyciągnięciem w pół roku.

Teraz, z perspektywą kolejnej obniżki oprocentowania dużego po tym, jak ustalić trzech kluczowych decydentów w środę wieczorem, strachem jest to, że gospodarstwa domowe i firmy mogą rozpocząć odłączenie do dolarów i euro.

“Sprzedaż FX może szybko zmienić w zakupach FX, tworząc dodatkową presję na Turecka Lira, “powiedział Outur Ilgen, szef Skarbu Państwa w Mufg Bank Turcji w Stambule, zauważając, że ostatnia sprzedaż walutowa była motywowana przez przyjmowanie zysków.

mieszkańców posiada 233 mld USD waluty obcej, co odpowiada około połowie wszystkich depozytów. Podczas gdy są kupcami – kupując dolary, gdy Lira jest silna i sprzedająca, gdy jest słaba – nad dłuższym okresem, mają tendencję do gromadzenia twardej waluty.

Jest to zabezpieczenie przed inflacją, która omówiła Lira i wygasza ich oszczędności. Waluta turecka jest na dobrej dziewiątym prostym roku amortyzacji, straciła ponad 80% swojej wartości od końca 2012 r., Najbardziej w rozwijającym się świecie po argentyńskim Peso.

“Jeśli mieszkańcy stają się bardziej zaniepokojeni skutki niższych stóp procentowych na Lira, jest miejsce dla Turków, aby przełączyć więcej depozytów z lira do dolarów,” powiedział Nick StadtMiller, Dyrektor EM w Medley Global Doradcy w Nowym Jorku.

Surprise Cuts

W zeszłym miesiącu, Bank Centralny nieoczekiwanie obniżonych stóp procentowych do 18%, nawet z inflacją działa tylko nieśmiała 20%. Inwestorzy twierdzą, że decydenci spoczywają zgodnie z wezwaniem Erdogana o niższe stopy procentowe, a jednocześnie ignorując ryzyko dla perspektywy.

spekulacji jest budowaniem, że prezydent teraz brukuje drogę na kolejne cięcie po wystrzeleniu trzech członków Komitetu Szybku Centralnego Banku w dekrecie północy.

Czytaj więcej: Erdogan poznuje Turcja Oprocentowany panel przeciwników do cięcia

, która strona mieszkańców handlowych decyduje się przejąć nadchodzące dni i tygodnie również sprawy, ponieważ inwestorzy zagraniczni już wyszli na rynek. Trzymają teraz mniej niż 5% zapasu długu władz lokalnych, z bliska 30% w 2013 r.

“Myślę, że ryzyko minusowe dla Lira z łatwiejszą polityką monetarną jest przepływy krajowe – nie zagraniczne wypływy”, powiedział Stadtmiller.

Jednym współczynnikiem odkupienia dla Lira jest to, że wzrost kredytowy spowalnia, co powinno pomóc zawęzić bieżące konto deficyt, zmniejszenie popytu na walutę walutową w Turcji, zgodnie z Evren Kirikoglu, niezależny strateg-Stambułu opartych na Stambule.

Dane w poniedziałek wykazały gospodarkę opublikowała swoją pierwszą miesięczną nadwyżkę od 2020 r.

, ale nawet wtedy, a nawet wtedy, gdy naruszenie lira Psychologicznie ważny znak 9-per-dolar w tym tygodniu, lokalni inwestorzy mogli “zatrzymać, a nawet odwrócić” zakupy walutowe, powiedział Kirikoglu.

© 2021 Bloomberg L.P.