Kanadyjska inflacja trafia 30-letnia wysoka, zwiększając szansę na wędrówkę wczesnej stawki przez Reuter

Kanadyjska inflacja trafia 30-letnia wysoka, zwiększając szansę na wędrówkę wczesnej stawki przez Reuter

Kanadyjska inflacja trafia 30-letnia wysoka, zwiększając szansę na wędrówkę wczesnej stawki przez Reuter

© Reuters. Plik Photo: Shopper wychodzi ze sklepu posiadającego wiele torby na zakupy w centrum handlowym Sherway w centrum handlowym podczas sceny Dwa ponowne otwarcie z chorób koronavirus (Covid-19) Ograniczenia w Toronto, Ontario, Kanada 30 czerwca 2021. Reuters / Alex Filipe

przez Julie Gordon

Ottawa (Reuters) Roczna stopa inflacji -CANADA przyspieszyła w grudniu, aby trafić 30-letni wysoko, dane wykazały w środę, wzmocnione oczekiwania, bank centralny mógł podwyższyć stopy procentowe tak szybko jak w przyszłym tygodniu.

inflacji wzrosła do 4,8%, zgodnie z oczekiwaniami analityków i najwyższym wydrukiem, odkąd osiągnął 5,5% we wrześniu 1991 r., Statystyka Kanada powiedziała. Był to dziewiątego zjemnego miesiąca, w którym nagłówek inflacja zwieńczył bank Kanady o 1% do 3% zakresu kontroli.

Środki inflacji bazowej wszystkie wzrosły, ze ściśle obserwowanym wspólnym środkiem CPI w pobliżu 10-letnim wysokości 2,1%.

, które mogłyby paliwać Zakłady Bank Centralny rozpocznie wyższe stopy procentowe w przyszłym tygodniu, pomimo niepewności wokół wpływu wariantu Coronavirusa Omicron.

“Mamy inflację rdzeniową do górnego końca zakresu (Banku Kanady) zakresu docelowego i myślę, że będzie ich spook” – powiedział Derek Holt, wiceprezes ekonomii rynków kapitałowych w Scotiabank.

“Najgorszą rzeczą, jaką mogą zrobić podczas pandemii, jest pokazać, że nie są poważni pod wpływem kosztów żywych presji”.

Bank wskaźnika benchmarku Kanady znajduje się na rekordowym niskim 0,25%, ponieważ pandemia wzięła udział w marcu 2020 roku . 26. [Bocwatch]

Zyski z cen konsumpcyjnych w grudniu napędzano wyższymi cenami schronienia, żywności i pojazdów. Schronienie, które obejmuje koszty utrzymania i wymiany Dom, opublikował największy zysk od lipca 2008 r., Statscan powiedział.

Oddzielnie, Kanadyjskie zyski cen domowych przyspieszone w grudniu, ponieważ kupujący wymyślili się, aby działać przed przewidywani podwyżki stóp i podaż re-sprzedaży pozostały ograniczone, dane Teranet wykazały w środę.

analityków powiedział, że inflacja może wzrosnąć w nadchodzących miesiącach, zanim zaczęła się zwalniać później w ciągu roku.

“Ponowne przyspieszenie cen energii, kwestie transportu wpływające na koszty żywności i wzmocnienie po raz kolejny w miesięcznych zyskach cenowych, sugerują, że moglibyśmy mieli trochę wyższe wciąż,” Andrew Grantham, starszy ekonomista na rynku CIBC, powiedział w notatce.

Dolar kanadyjski był obrót o 0,3% wyższy na poziomie 1,2477 do Greenback, lub 80,15 amerykańskich centów, po dotknięciu najsilniejszego poziomu w prawie tydzień w 1,2451.

.