Kanada traci więcej miejsc pracy niż oczekiwano w grudniu, blokady ciemnieją perspektywy Reuters

Kanada traci więcej miejsc pracy niż oczekiwano w grudniu, blokady ciemnieją perspektywy Reuters

Kanada traci więcej miejsc pracy niż oczekiwano w grudniu, blokady ciemnieją perspektywy Reuters

© Reuters. Kobieta przechodzi obok “Help wanted” znak w sklepie detalicznym w Ottawie

Julie Gordon

OTTAWA (Reuters) – Kanada straciła więcej miejsc pracy niż oczekiwano w grudniu, Statystyki Kanada dane wykazały w piątek, z ekonomistów i grup branżowych ostrzeżenie przedłużające się ograniczenia COVID-19 w dużej części kraju są zaciemnianie perspektywy w pierwszym kwartale.

Kanada straciła 62 600 miejsc pracy w grudniu, ponad dwukrotnie więcej niż oczekiwania analityków dotyczące spadku o 27 500, podczas gdy stopa bezrobocia wzrosła do 8,6%, zgodnie z oczekiwaniami. Zatrudnienie utrzymuje się o 3,3% poniżej poziomu sprzed pandemii.

Kanada nowych przypadków COVID-19, tymczasem, teraz średnio 7,688 dziennie, zmuszając wiele regionów w całym kraju do nałożenia ostrzejszych ograniczeń, że eksperci twierdzą, że będzie dalej uderzyć zatrudnienia.

“W miarę jak sprawy nadal osiągają rekordowe szczyty, perspektywa przedłużających się blokad jest duża w pierwszym kwartale”, powiedziała Leah Nord, starszy dyrektor strategii zatrudnienia w Kanadyjskiej Izbie Handlowej, w oświadczeniu.

“Wierzymy, że wiele zysków odbicia w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy są narażone na utratę, sygnalizując potencjalny powrót do ciemniejszych czasów na rynku pracy Kanada w najbliższych miesiącach”, dodała.

Zaludnione Quebec nałożone godzina policyjna na początku tego tygodnia i przedłużony istniejących blokad aż do lutego, podczas gdy Ontario w czwartek powiedział, że będzie utrzymać większość szkół zamkniętych na dodatkowe dwa tygodnie wśród częściowej blokady.

Słabe perspektywy zatrudnienia mogą wywierać presję na Bank Kanady w celu dalszego złagodzenia polityki pieniężnej, ekonomiści powiedzieli. Bank centralny powiedział, że może jeszcze bardziej obniżyć rekordowo niskie stopy procentowe, jeśli sytuacja gospodarcza się pogorszy.

Dolar kanadyjski oddał część zysku tygodnia, spadek o 0,2% do 1,2713 za dolara amerykańskiego, czyli 78,66 centów amerykańskich, podczas gdy kanadyjski indeks kompozytowy S&P/TSX spadł o 14,84 pkt., czyli o 0,08%, po rekordowo wysokim czwartek, gdy inwestorzy postawili na globalne ożywienie gospodarcze.

Sektor usług, dotknięty nowymi ograniczeniami w handlu detalicznym, usługach gastronomicznych, fitness i podróżach, stracił 74 000 miejsc pracy, podczas gdy zatrudnienie w sektorze towarów wzrosło o 11 300.

“To prawie podręcznik, spadek był prawie całkowicie w zakwaterowaniu i usług gastronomicznych, które straciły prawie 57.000 miejsc pracy”, powiedział Doug Porter, główny ekonomista BMO Capital Markets.

Porter dodał, że ogólny spadek był tylko ułamek tego w marcu i kwietniu, kiedy szerokie krajowe zamknięcia doprowadziły do utraty ponad 3 milionów miejsc pracy.

Zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy spadło o 99.000 miejsc pracy, podczas gdy zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin radził sobie lepiej, w górę o 36.500 miejsc pracy, Statscan powiedział. Zatrudnienie młodzieży spadło w grudniu, a zatrudnienie osób w wieku 15-24 lat pozostało o 10,5% poniżej poziomu sprzed pandemii.