Kanada niespodziewanie wpisuje ogromną nadwyżkę handlową w czerwcu, największy od 2008 roku przez Reuter

Kanada niespodziewanie wpisuje ogromną nadwyżkę handlową w czerwcu, największy od 2008 roku przez Reuter

Kanada niespodziewanie wpisuje ogromną nadwyżkę handlową w czerwcu, największy od 2008 roku przez Reuter

© Reuters. Plik Zdjęcie: Kontenery wysyłkowe są widoczne za ogrodzeniem w porcie Montrealu w Montrealu, Quebec, Kanada, 17 maja 2021. Reuters / Christinne Muschi / Plik Zdjęcie

przez David Ljunggren

Ottawa (Reuters) -Canada niespodziewanie opublikował nadwyżkę handlową C $ 3,23 mld USD (2,58 miliardów dolarów) w czerwcu, największy od prawie 13 lat, ponieważ eksport skoczył na wyższych przesyłkach oleju i autos, dane statystyki Kanady wskazane w czwartek.

analityków ankietowanych przez Reuters prognozował deficyt handlowy o 0,68 mld USD w czerwcu. Nadwyżka była największa od czasu 3,45 mld C $ zarejestrowana we wrześniu 2008 r.

Eksport skoczyła o 8,7%, największy wzrost od 2020 r.

“Jest to bardzo przyjemna niespodzianka”, powiedziała Peter Hall, główny ekonomista w rozwoju eksportu Kanady agencja.

“Międzynarodowe łańcuchy dostaw stają się mniej obciążone i … Fundamentalne podstawowe popyt, który był z nami przez całą drogę, faktycznie manifestuje się w rozwoju” – powiedział przez telefon.

Wartość eksportu ropy naftowej wzrosła o 25,7% na wyższe objętości po spowolnienia w produkcji w kwietniu i maju.

Eksport pojazdów silnikowych i części – zakwestionowanych w ostatnich miesiącach przez niedobór wiórów komputerowych – wzrosła o 14,9%, ale pozostają ponad 8% niższe niż w czerwcu 2020 r.

10 “Sektor samochodowy wciąż walczy o radzenie sobie z niedoborami i , z eksportem energii teraz blisko rekordu wysokiego, zakres dalszych zysków jest ograniczony, “Paul Ashworth of Capital Economics powiedział w notatce.

Niedobory pomogły również obniżyć import autos i części, które spadły o 3,8%. Całkowity import zanurzony o 1,0%.

Royce Mendes, starszy ekonomista z CIBC, powiedział Uwaga, że ​​eksport towarów i usług “powinien zapewnić mniej oporu na PKB w drugim kwartale niż wcześniej przewidywano”.

Kanadyjski dolar trzymany na wcześniejszych zyskach, handlu w C $ 1,2504 do Dolar USA lub centów 80,0 USA.

(1 $ = 1,2504 Dolary Kanadyjskie)