Indonezja DEC handlowa nadwyżka na 1 mld USD, znacznie poniżej prognozy przez Reuters

Indonezja DEC handlowa nadwyżka na 1 mld USD, znacznie poniżej prognozy przez Reuters

Indonezja DEC handlowa nadwyżka na 1 mld USD, znacznie poniżej prognozy przez Reuters

© Reuters. Holownicza łódź widziana jest dokowanie w Tanjung Priok Port w Dżakarta, Indonezja, 11 stycznia 2021. Zdjęcie zrobione 11 stycznia 1121. Reuters / Willy KurniaWan

przez Gayatri Suroi i Fransiska Nangoy

Dżakarta (Reuters) – Nadwyżka handlowa Indonezji zawodzi więcej niż oczekiwano w grudniu do 1,02 mld USD, najniższy od 20 miesięcy, jako gwałtowny wzrost eksportu napędzanych przez towary spowolnione, a import trafił na rekordowe wysokie, oficjalne dane pokazane w poniedziałek.

największej gospodarki Azji Południowo-Wschodniej odnosi się do nadwyżki handlowej co miesiąc od maja, 2020, ponieważ koronemia pandemiczna tłumiona lokalne popyt podczas eksportu wjechał boomu w cenach towarów, takich jak węgiel, olej palmowy, miedź, cyna, stal i guma.

Grudzień nadwyżki miała około jednej trzeciej prognozy 3,13 mld USD przez ekonomistów ankietowanych przez Reuters i był również znacznie mniejszy niż 3,51 mld USD zarejestrowanych w listopadzie.

. Przywóz grudnia trafił na rekordową wysoką w wysokości 21,36 mld USD, o 47,93% co roku i pokonanie prognozy sondażu na wzrost wzrostu 39.40%, ponieważ zagraniczne zakupy wszystkiego od towarów konsumpcyjnych do surowców do branży produkcyjnej skoczyło.

“Pokazuje to, że działalność gospodarcza jest poprawa … w tym konsumpcji” Margo Yuwono, szef statystyk Indonezji, powiedział konferencję informacyjną. W międzyczasie wzrost eksportu wynosił 35,30% w porównaniu z oczekiwaniem ankiety w wysokości 40,40% wzrostu, z przesyłkami węgla do Chin spowolnienia, gdy Pekin zwiększył się krajowe wyjście paliwa.

Łączne przesyłki roszeń w grudniu w grudniu były warte 22,38 mld USD, drugi najwyższy na rejestrze do danych miesięcznych po 22,84 mld listopada.

ekonomistów ostrzegli, że zakaz eksportu węgla, wdrożony od 1 stycznia, aby uniknąć powszechnych przestojów władzy domowej, może przenieść saldo handlowe Indonezji do deficytu. Eksport węgla stanowią około 14% ogólnego eksportu Indonezji.

Zakaz został złagodzony dla dużych górników, którzy spełnili krajowe wymogi sprzedaży, ale nadal wpływają na mniejsze górniki, których produkcja stanowi do 40% całkowitej Indonezji.

Dla całości 2021 Eksport Indonezji osiągnął rekordowy wysoki w wysokości 231,54 mld USD, podczas gdy import wyniósł 196,2 mld USD.

Nadwyżka handlowa 2021 w wysokości 35,34 mld USD była największa od 2007 r.