Impreza ma: Diwali pozostawia Delhi weeza w niebezpiecznie niezdrowe powietrze przez Reuters

Impreza ma: Diwali pozostawia Delhi weeza w niebezpiecznie niezdrowe powietrze przez Reuters

Impreza ma: Diwali pozostawia Delhi weeza w niebezpiecznie niezdrowe powietrze przez Reuters

6/6 © Reuters. Traffic porusza się na floicie w smoggy rano w New Delhi, Indie, 4 listopada 2021. Reuters / Adnan Abidi TPX zdjęcia dnia 2/6

przez Neha Arara i Mayank Bhardwaj

New Delhi (Reuters) – New Delhi Mieszkańcy Obudziłem się w piątek pod kocem smog przyciemniający miasto, najbardziej niebezpieczne zanieczyszczenie powietrza roku po denerwowaniu Diwali denerwowali – jak zwykle – zakaz fajerwerków podczas corocznego hinduskiego hinduskiego festiwalu.

Nowe Delhi ma najgorszą jakość powietrza wszystkich stolicy świata, ale nawet przez przepraszają standardy Friday czytanie – rano po zakończeniu Diwali – był bardzo zły, cena za świętowanie największego festiwalu Indii w najgłośniejszy i najbardziej kombi.

Wskaźnik jakości powietrza (AQI) opuścił się do 463 w skali 500 – maksymalny zapisany w 2021 r., Wskazując “ciężkie” warunki, które wpływają na nawet zdrowych osób, które nie mówiąc już o istniejących oddechach choroby.

AQI mierzy stężenie trujących cząstek stałych PM2.5 w metrze sześciennej powietrza. W Delhi, mieście prawie 20 milionów ludzi, czytanie PM2.5 w piątek średnio 706 mikrogramów, podczas gdy Światowa Organizacja Zdrowia uznaje za coś ponad średnią roczną 5 mikrogramów jako niebezpiecznych.

Airborne PM2.5 może powodować choroby układu sercowo-naczyniowego i oddechowego, takie jak rak płuc. W Indiach, toksyczne powietrze zabija ponad milion ludzi rocznie.

Rano po zamknięciu Diwali, gruby smog obrócił światło dzienne do zmierzchu i wokół Delhi, z samochodem i światłami budynkowymi ledwo przenikającymi na murach, a wszechobecny detrytus petarda powłoki ziemi.

“Zakaz petardy nie wydawał się odnoszący sukces w Delhi, który doprowadził do niebezpiecznych poziomów zanieczyszczeń dodających na istniejących wieloletnich źródłach”, powiedział Sunil Dahiya, analityk w centrum Do badań nad energią i czystym powietrzem (Crea).

Co roku, albo władze rządowe lub Sąd Najwyższy Indii uderzył zakaz petarda. Ale zakazy rzadko wydają się być egzekwowane.

“Żaden kraj nie zachwyca się przekazującymi przepisami, a następnie ominięcie ich niż nasze. Dziś Delhi szczególnie stoi w obliczu konsekwencji tej funkcji naszego życia” Jairam Ramesh, prawawnika i przywódcy głównej strony kongresu opozycji, powiedział w Twitter (NYSE: TWTR) Post.

DELHI Środowisko Gopal Rai wspomniane władze planowane do zainstalowania 20 pistoletów anty-smog, aby rozpylać wodę do powietrza, aby pomóc rozcieńczyć smog. Jednak wzywa się do bardziej rygorystycznych środków, takich jak tymczasowy zakaz na działalność budowlaną i wyłączenia fabryk zanieczyszczających.

Od Farm do Fire

Robi się gorsze, Diwali odbywa się w okresie, gdy rolnicy w New Delhi’s Sąsiadujące stany Pendżabu i Haryana spalają ścieżkę pozostawioną po zbiorach, aby przygotować swoje pola na następną uprawę.

pożarów ściernistych stanowiły do ​​35% poziomów New Delhi PM2.5, zgodnie z danymi monitorującymi wydanymi pod egidami Federalnego Ministerstwa Nauk Ziemi.

rzadkie zaklęcie czystego nieba w październiku z powodu padów przerywanych i silne wiatry traktowały mieszkańców Delhi do ich najczystszego powietrza w co najmniej cztery lata.

, ale przez miesiące zimowe Poziomy zanieczyszczeń przypływ w północnych Indiach, jako niższe temperatury i spadek prędkości wiatru, mają tendencję do pułapki zanieczyszczeń w powietrzu dłużej.

Masz dość braku skutecznego zobowiązania do stolicy większej liczby mieszanki, ambrish mital, lekarz w szpitalu MAX Healthcare w New Delhi, wentylował swoją frustrację na pogarszających się odczytów AQI.

“To straszne dla tych Alergie i astma. Będziemy nadal kłócić się z powodów i skazani na cierpieć, “napisał na stanowisku na Twitterze.

rządów indyjskich są często oskarżonych, że nie robią wystarczająco dużo, aby ograniczyć zanieczyszczenia, gdy priorytetowali wzrost gospodarczy, aby podnieść standardy życia na świecie w świecie Drugi najbardziej zaludniony kraj.

w poniedziałek, premier Narendra Modi powiedział szczycie COP26 Klimatu w Glasgow, że Indie osiągnęły emisję węgla netto do 2070 r., Ale niektórzy eksperci uznali, że cel był co najmniej dwa dekady za późno.