Globalne koszty żywnościowe spływają do dziesięciolecia wysoko jak sparcia suszy Parches przez Bloomberg

Globalne koszty żywnościowe spływają do dziesięciolecia wysoko jak sparcia suszy Parches przez Bloomberg

Globalne koszty żywnościowe spływają do dziesięciolecia wysoko jak sparcia suszy Parches przez Bloomberg

Globalne koszty żywnościowe REILGE DECADE High As Sousz Parches Rośliny

(Bloomberg) – Globalne ceny żywności rozszerzyły ich rajd na najwyższe w prawie dziesięciu latach, zwiększone obawy o wybrzuszenie rachunków spożywczych w czasie, gdy gospodarki zmagają się przezwyciężyć Covid -19 kryzys.

Wskaźnik Organizacji Narodów Zjednoczonych światowych kosztów żywności wspiął się na 12. prosty miesiąc w maju, jego najdłuższy odcinek w dziesięciu latach. Nieustanne zaliczki Ryzyko przyspieszające szerszą inflację, komplikowanie wysiłków banków centralnych w celu zapewnienia większego bodźca.

suszy w Ameryce Południowej zwiędłe uprawy kukurydzy i soi do kawy i cukru. Rekordowe zakupy przez Chiny pogarszają się kryzysu dostaw w ziarnach i zwiększenia kosztów dla globalnych producentów hodowli. Oleje do gotowania również wzrosły na popyt na biopaliwo. Gwałtowny wzrost kosztów żywności Ożywił wspomnienia z 2008 i 2011 r., Kiedy kolce doprowadziły do ​​zamieszek w ponad 30 krajach.

“Mamy bardzo mały pokój dla każdego wstrząsu produkcyjnego. Mamy bardzo mały pokój na nieoczekiwany wzrost popytu w dowolnym kraju, “Abdolreza Abbassian, starszy ekonomista w organizacji żywności i rolnictwa ONZ, powiedział przez telefon. “Każda z tych rzeczy mogłaby popchnąć ceny dalej niż teraz, a potem moglibyśmy zacząć się martwić”.

Długotrwałe zyski w poprzek towarów zszywek są spływające do przechowywania półek, z krajami z Kenii do Meksyku zgłaszające wyższe koszty przedmiotów spożywczych. Ból może być szczególnie wyraźny w niektórych najwolniejszych narodów zależnych od importowania, które mają ograniczoną mocą nabywczą i siatki bezpieczeństwa społecznego, w czasie, gdy zmagają się z trwającą pandemią.

Indeks ONZ osiągnął najwyższą od września 2011 r., Wspinając się o prawie 5% w zeszłym miesiącu. Wszystkie pięć elementów Wskaźnik wzrósł w ciągu miesiąca, z zyskami prowadzonymi przez oleje roślinne, ziarna i cukier. Wskaźnik spot rolnictwa Bloomberg, pomiar cen ziaren do cukru i kawy, wynosi 70% w ciągu ostatniego roku.

Problem głodu na świecie już osiągnął najgorsze od lat, ponieważ pandemia zaostrza nierówności żywności, mieszając ekstremalne warunki pogodowe i konflikty polityczne.

Były to inne elementy, które zaostrzono gwałtowne jedzenie kosztują dziesięć lat temu. Na przykład ceny ropy zbliżającej się do 150 $ beczki – podwójne poziomy prądu – i była fala ograniczeń handlowych przez głównych spedytorów ziarna. Tymczasem koszt ryżu, jeden z zszywek żywności na świecie, pozostał stosunkowo stłumiony tym razem, w którym znajduje się gwałtowny wzrost w innych cenach rolniczych.

zysków w ciągu ostatniego roku napędzano “nieprzewidywalnie ogromne” zakupy zagranicznych ziarna, a rezerwy światowe mogą posiadać stosunkowo płaskie w nadchodzącym sezonie, Abbassian powiedziany. Letnia pogoda na półkuli północnej będzie kluczowa przy określaniu, jeśli U.S. i europejskie zbiory mogą nadrobić niedobory uprawy gdzie indziej.

“Nie jesteśmy w sytuacji, w której wróciliśmy w latach 2008-10, kiedy zapasy były naprawdę niskie, a wiele rzeczy się dzieje – powiedział Abbassian. “Jesteśmy jednak w rodzaju granicy. To granica, która musi być bardzo ściśle monitorowana w ciągu najbliższych kilku tygodni, ponieważ pogoda albo naprawdę zrobi to lub stworzy naprawdę duże problemy. ”

.