Francuskie, włoskie gospodarki boli najbardziej w drugiej blokady Reuters

Francuskie, włoskie gospodarki boli najbardziej w drugiej blokady Reuters

Francuskie, włoskie gospodarki boli najbardziej w drugiej blokady Reuters

© Reuters. Kliknij i zbieraj usługę w sklepie z śniakami w Nicei

Leigh Thomas

PARIS (Reuters) – Blokady we Francji i We Włoszech ważą mobilność publiczną bardziej niż w innych krajach europejskich, według danych o wysokiej częstotliwości zebranych przez Reuters, które sugerują, że obie gospodarki będą miały odpowiednio większy hit.

Dane, począwszy od korzystania z Apple (NASDAQ: AAPL) mapy aplikacji do Google (NASDAQ: GOOGL) historia lokalizacji użytkowników okazują się istotne narzędzia dla rządów, bankierów centralnych i inwestorów próbuje ocenić skutki ekonomiczne ograniczeń, na kilka tygodni przed konwencjonalnych wskaźników, takich jak wydatki konsumentów lub produkcji przemysłowej.

Francuska oficjalna agencja statystyki INSEE odkryła, że dane, które Google może zbierać na temat tego, ile czasu ludzie spędzają w domu, są szczególnie ściśle skorelowane z tym, jak bardzo gospodarka zwolniła w czasie kryzysu.

I choć wpływ jest nigdzie tak wyraźny, jak podczas pierwszego zestawu bardziej drakońskich blokad w tym roku, dane te sugerują, że ludzie we Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii są obecnie widząc największy wzrost czasu spędzonego w domu.

Paryż i Mediolan również odnotowały najostrzejsze zmniejszenie natężenia ruchu, a Włochy największy spadek wykorzystania transportu publicznego, przed Holandią, Wielką Brytanią i Francją.

Grafika: Czas spędzony w domu w największych gospodarkach Europy – https://graphics.reuters.com/EUROPE-ECONOMY/yzdvxkaojpx/chart.png

Niemiecki “lockdown lite” nałożony na 2 listopada pozostawił wskaźniki aktywności w utrzymaniu się znacznie lepiej niż w krajach, które poszły na ostrzejsze środki, takie jak zamknięcie wszystkich, ale podstawowych sklepów i usług.

Hiszpania była jednym z najbardziej dotkniętych w pierwszej fali, ale jego działalność wydaje się również opierać się lepiej po nałożeniu sześciomiesięcznego stanu wyjątkowego pod koniec października, dając swoim regionom prawne poparcie dla wdrożenia godzin policyjnych i ograniczenia podróży.

Grafika: Zmiany natężenia ruchu w stolicach europejskich – https://graphics.reuters.com/EUROPE-ECONOMY/nmopadyglva/chart.png

Ogólnie rzecz biorąc, kraje widzą mniejszy cios dla działalności niż w pierwszej fali blokad po tym, jak rządy skalibrowali ograniczenia tym razem, aby ograniczyć kryzys gospodarczy. Dla porównania, mobilność jest na tym samym poziomie, co w maju.

W przypadku punktu, Francja widział gwałtowny spadek aktywności, ponieważ rząd był jednym z pierwszych w Europie, aby umieścić kraj z powrotem w pełnej blokady na 30 października.

Jednak spadek nie jest tak tragiczny jak w marcu i kwietniu z nową blokadą francuską, pozwalającą na znacznie większą elastyczność dla przedsiębiorstw i szkół.

Grafika: Trendy mobilności Apple w transporcie publicznym – https://graphics.reuters.com/EUROPE-ECONOMY/jznpnnjolpl/chart.png

Inne wskaźniki czasu rzeczywistego, takie jak zużycie energii elektrycznej, również wykazują niewielki wpływ nowej fali ograniczeń w całej Europie, chociaż chłodniejsza pogoda również napędza popyt w okresie zimowym.

Tymczasem rządy w dużej mierze oszczędziły swoje sektory przemysłowe w ramach nowych ograniczeń, ponieważ sektor usług ponosi ciężar opadu.

Niemiecki oficjalny wskaźnik przebiegu opłat za przejazd dla ciężarówek niemieckiej agencji statystyki https://www.destatis.de/EN/Service/EXDAT/Datensaetze/truck-toll-mileage.html, który, jak twierdzi, jest bellwether dla produkcji przemysłowej w największej gospodarce Europy, jest obecnie na poziomie na równi z tymi obserwowanymi przed wybuchem kryzysu koronawirusowego.

Podczas gdy ogólna działalność gospodarcza ochłodziła się po raz kolejny w kierunku końca roku, niektóre tradycyjne wskaźniki kondycji gospodarczej, takie jak bezrobocie i zgłoszenia upadłości, nadal nie migają na czerwono.

Ale to może być z powodu środków wsparcia rządowego, takich jak dotowane programy furlough i gwarantowane przez państwo pożyczki bankowe dla firm utrzymują konsumentów i przedsiębiorstwa na powierzchni – przynajmniej na razie.