Firma lotnicza Motor Sich aktywów, akcje zamrożone przez sąd Ukrainy Reuters

Firma lotnicza Motor Sich aktywów, akcje zamrożone przez sąd Ukrainy Reuters

Firma lotnicza Motor Sich aktywów, akcje zamrożone przez sąd Ukrainy Reuters

2/2 © Reuters. FILE PHOTO: Rozprzestrzenianie się choroby koronawirusowej (COVID-19) w Niemczech 2/2

KYIV (Reuters) – Ukraiński sąd zamroził aktywa i udziały firmy lotniczej Motor Sich w ramach dochodzenia karnego, służby bezpieczeństwa państwa SBU powiedział w sobotę.

Chińska firma lotnicza Skyrizon starała się kupić pakiet kontrolny w prywatnym Motor Sich, który buduje silniki do śmigłowców i samolotów używanych na całym świecie, w tym Antonov An-225 i An-124 – największych na świecie samolotów towarowych.

To przedstawiło Kijowowi problem, ponieważ opiera się na Waszyngtonie jako największym darczyńcy pomocy wojskowej, ale dąży do głębszych więzi handlowych z Pekinem.

Waszyngton jest przeciwny chińskiemu porozumieniu i w ostatnich dniach administracji prezydenta Donalda Trumpa Waszyngton dodał Skyrizon do wojskowej listy użytkowników końcowych (MEU), ograniczając dostęp do eksportu usa.

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w styczniu podpisał dekret nakładający sankcje na Skyrizon i jego partia powiedziała parlamentowi w tym miesiącu, że przedstawi projekt ustawy o nacjonalizacji Motor Sich.

“Nie chodzi tylko o los jednego przedsiębiorstwa, ale o to, jak państwo jest w stanie chronić swoje własne interesy”, szef SBU Ivan Bakanov był cytowany jako powiedzenie w oświadczeniu SBU.