Europejskie szczepy dla jasności, gdy Rosja stoi według żądania ROUBLES-for GAS przez Reuters

2c6515cf46cf44e0616452264d7f961c

Europejskie szczepy dla jasności, gdy Rosja stoi według żądania ROUBLES-for GAS przez Reuters

© Reuters. Zdjęcie pliku: Pracownik w markowej kurtce minął część Rurociągu Gazproma Siberia Gas na stacji sprężarki Atamanskaya przed dalekim wschodnim miastem Svobodny, w regionie Amur, Rosja 29 listopada 2019 r. Reuters/Maxim Shemetov/File P

Autor: Kate Abnett i Francesco Guarascio

Bruksela (Reuters)-firmy i kraje były sprzeczne z systemem płatności ROBO-FOR w Moskwie w piątek, podczas gdy urzędnicy europejscy obiecali więcej wskazówek, czy kupowanie rosyjskiego gazu może przestrzegać sankcji i Rosji, jak twierdzili Rosja nie widziałem problemu z jego planem.

Rosja przecięła dostawy gazu do Bułgarii i Polski w środę po tym, jak odmówili przestrzegania żądania wydanego w rosyjskim dekrecie prezydenckim w zeszłym miesiącu na płatności gazowe w rubli, co spowodowało, że inne kraje mogą zostać trafione.

Niemcy, które importuje około połowy gazu z Rosji, Według piątkowego firmy energetyczne mogą otworzyć specjalne rachunki z GazpRombank, aby zapłacić za rosyjski gaz, bez naruszenia sankcji, jeżeli przeniesienie im euro lub dolarów wypełnia ich obowiązki umowne.

Nie określił, czy firmy mogą to zrobić, a także otworzyć konto rubla, zgodnie z żądaniem Rosji, bez naruszenia sankcji UE.

Danii Orsted (OTC: Dogef) powiedział, że nie ma zamiaru otwierać konta rubla w Rosji, chociaż odmówił komentarza na temat płatności w innych walutach. Włochy Eni (bit: Eni) również powiedział, że nie otworzyło konta w rubli.

Zgodnie z mechanizmem rosyjskim, kupujący są zobowiązani do wpłaty euro lub dolarów na konto na prywatnym rosyjskim banku GazpRombank, który następnie musi je przekształcić w rubli, umieścić wpływy na innym rachunku należącym do zagranicznego nabywcy i przenieść płatność Rosyjska waluta do Gazprom (MCX: GAZP).

ministrowie energetycznej UE w poniedziałek odbędzie się spotkanie awaryjne w celu omówienia ich odpowiedzi na żądanie Rosji.

Komisja Europejska, dyrektor wykonawczy UE, powiedział już, że kraje mogą być w stanie dokonywać płatności zgodnych z sankcjami, pod warunkiem, że deklarują, że ich płatności zostaną zakończone po jej dokonaniu w euro i zanim zostaną przekształcone w rubli. Jednak

krajów UE stwierdziło, że chcą większej jasności, podczas gdy Niemcy, największa gospodarka bloku i najbardziej zależna od rosyjskiego gazu, twierdzi, że nie stać go na zaprzestanie kupowania rosyjskich dostaw, mimo że podejmuje kroki w celu znalezienia alternatywnych źródeł źródeł energii.

Urzędnik Komisji Europejskiej powiedział Reuters w piątek, że władzy wykonawcze zapewni krajom UE dodatkowe wytyczne po skargach z niektórych krajów, że dwuznaczność pozostawi różne kraje, osiągając różne interpretacje tego, co dozwolono do zrobienia.

Rosja w piątek stwierdziła, że ​​nie widział problemu z proponowanym systemem.

“Jeżeli kupujący zaobserwuje ustaloną procedurę interakcji między nabywcami gazu a upoważnionym bankiem, i nie ma problemów dla upoważnionego banku pod względem sprzedaży waluty na giełdzie z powodu ograniczających środków ze strony obcego państw Wtedy nie może być żadnych przeszkód w płaceniu i otrzymywaniu gazu ziemnego ” – powiedziała gubernator rosyjskiego banku centralnego Elvira Nabiullina.

Rubel w pewnym stopniu skorzystał z zapotrzebowania Moskwy na płatność rubli. Waluta osiągnęła najwyższy poziom w porównaniu z euro od ponad dwóch lat w piątek wspierany przez kontrolę kapitałową, ponieważ bank centralny obniżył stopy procentowe po raz drugi w tym miesiącu.

europejskich cen gazu osiągnęło rekordowy poziom od czasu inwazji na Ukrainę przez Rosję, najlepszego dostawcę gazu w Europie, i nieznacznie wzrosły w piątek.

Pomocne “bałagan”

Centralne dla zamieszania nabywców europejskich jest to, czy Rosja uznałaby, że płatność zostanie zakończona po zakończeniu konwersji gazowej-transakcję, która obejmowałaby bank centralny Rosji, który podlega sankcjom UE.

Mówiąc pod warunkiem anonimowości, dyplomata UE przyznała, że ​​pewna kwota dwuznaczności może być pomocna, ponieważ blok dąży do zapobiegania poszerzeniu podziałów między krajami, które mają różne poziomy polegania na Rosji i różnych terminach w celu dokonywania płatności.

“W tych okolicznościach może być po prostu preferowane trochę bałaganu” – powiedział dyplomata.

Polska i Bułgaria mają umowy z Gazpromem z powodu wygasania pod koniec tego roku, co oznaczało, że ich poszukiwanie alternatywnych dostaw było już zaawansowane. Polska ma również bardzo zdrowy gaz Zapasy około 77% pełne.

Austria OMV, który ma umowę z Gazprom do 2040 r., Powiedział, że analizuje, w jaki sposób można wdrożyć zmianę, aby zapłacić w rubli bez naruszenia sankcji, gdy kolejna płatność zostanie należna w maju.

Niemiec w piątek powtórzyło się, że udzielono Komisji w zeszłym tygodniu, ale Komisja ostrzegła również, że przestrzeganie rosyjskiego programu może naruszyć sankcje bloku.

wiodące niemieckie firmy energetyczne Uniper i RWE odmówiły komentarza.

ENBW jednostka VNG w piątek stwierdziła, że ​​pozostaje w ramach prawa, jeśli chodzi o opłacenie rosyjskich wolumenów wymaganych w ramach aktualnych wymagań walutowych, dodając, że nie ujawni szczegółów umów z dostawcami.