Egipt oczy chleba na dotacja chlebowa jako globalna inflacja ukąszenia przez Reuters

Egipt oczy chleba na dotacja chlebowa jako globalna inflacja ukąszenia przez Reuters

Egipt oczy chleba na dotacja chlebowa jako globalna inflacja ukąszenia przez Reuters

© Reuters. Plik Foto: Pracownicy zorganizuj chleb na sprzedaż w piekarni w Maadi, przedmieście Kairu, Egipt, 31 stycznia 2022. Reuters / AMR Abdallah Dalsh / Plik Photo

przez Sarah El Safty

Cairo (Reuters) – Egipt rozważa wymianę Popularna dotacja na chleb z płatnościami gotówkowymi dla ubogich w celu ochrony budżetu przed wznurowaniem globalnych cen pszenicy, ale inflacja krajowa i historia protestów mogłaby sprawić, że rząd zdecydował się na mniej ambitną reformę.

W ramach istniejącego programu, ponad 60 milionów Egipcjan, albo prawie dwie trzecie ludności, zdobyć 5 bochenów okrągłego chleba codziennie na 50 centów miesięcznie, niewiele się zmienił od Countrywide “zamieszki chlebowe” uniemożliwiły wycieczkę cenową w latach 70. XX wieku.

Materiał jest ratunkowa dla biednych, ale jest szeroko krytykowana jako marnotrawny. Wysokie ceny globalne pszenicy, która importuje Egipt na rozległej skali, prowadził przewodniczącego Abdel Fattah Al-Sisi W zeszłym roku nadszedł czas na rozwiązanie dotacji chleba.

Ali Moselhy, minister odpowiedzialny za dotacje, powiedział Reuters, że inflacja, która wspiął się w ostatnich miesiącach do 6% z 4% wcześniej w 2021 r., Sprawił, że trudniej jest zastąpić wsparcie dla chleba i innych żywności z materiałami pieniężnymi.

“Gdy inflacja jest stabilna, możesz wprowadzić gotówkę”, powiedział.

Moselhy powiedział, że osobiście przysługuje dając ludziom pieniądze specjalnie kupić chleb. Uprawniony Egipcjanie otrzymują już miesięczny kupon o wartości 3,20 USD na inne subsydiowane jedzenie.

Powiedział jednak szerszy pomysł, aby wprowadzić bezwarunkowe płatności, faworyzowane przez wielu ekonomistów jako najbardziej wydajny system opieki społecznej, ryzykował ceny jazdy, stawiając większą gotówkę na cyrkulację w momencie rosnącej inflacji.

Rząd ma na celu sporządzenie planu reformowanych dotacji na żywność w czasie dla marca preparaty budżetowe, urzędnicy ostatnio powiedzieli.

Moselhy powiedział, że na razie rząd nie podjął decyzji o tym, co robić i koncentrowało się na poprawie bazy danych odbiorców, z zamiarem “ustalenia, kto potrzebuje tego, co”.

, które mogłyby oznaczać, że wszelkie zmiany są bardziej ograniczone w przyrodzie, być może przycinanie programu za pośrednictwem środków testujących, ograniczając liczbę osób w gospodarstwie domowym, lub zwiększa cenę subsydiowanego chleba.

Bassant Ibrahim, 36, gospodyni mieszkająca w Beheirze, północno-zachodniej części Kairu, powiedział, że wszelkie takie ograniczenia nie powinny skrzywdzić rodziny jak jej, które opierają się na subsydiów, aby wzmocnić pensję swojego męża w 180-miesięcznej nauczania i karmić czworo dzieci .

“Istnieją bogaty ludzie z kartami, którzy można przesiać, ale biedni nie powinni płacić ceny” – powiedział Ibrahim, który powiedział, że rodzina codziennie zjadła dziesięć bochenków chleba, które otrzymały, czasami kończą je w porze lunchu.

Zamieszki na chleb

Sisi uprzednio nadzoruje reformy do dotacji paliwowych i mocy. W ostatnich miesiącach jego rząd podniósł cenę subsydiowanych olejów roślinnych i cukru, po zwiększeniu towaru i kosztów wysyłki.

Program dotacji spożywczych obecnie kosztuje rząd o wysokości około 5,5 mld USD, z wyższymi cenami pszenicy oczekuje się dodać 763 mln USD do budżetu 2021/2022, zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów.

urzędników obniżyli schematem chleba na przestrzeni lat, próbując ograniczyć kwalifikowalność, ponieważ populacja Egiptu wzrosła, wielokrotnie kurczy się ciężar subsydiowanego bochenek, a oferowanie ludzi kredytowych na chleb, którego nie zbierali.

, ale cena subsydiowanego bochenka podstawowego pozostała stała na 5 piastres (0,003 USD) od lat 80. XX wieku.

Aby dokonać wgniecenia w banknotowi importowym towaru żywnościowego wymagałoby głębiej Zmiany na zasiłek na chleb, coś, czego rządy były ostrożne od momentu dotacji do złomu próby w 1977 r. Ustalają zamieszki, które kontynuowane przez dni, dopóki decyzja została odwrócona.

dostosowań SISI do dotacji do tej pory i jego ogłoszenie, że nadszedł czas, aby walczyć z chlebem, wywoływane ziemy, ale protesty uliczne są zakazane i niezwykle rzadkie.

Ahmed Mohamed, 24, żonaty ogrodnik w Kairze z dwójką dzieci, powiedział, że może żyć bez rządu płacąc za swój codzienny chleb.

“Są inni ludzie, którzy potrzebują tego więcej niż ja” – powiedział.

Jednak Ahmed Darwish, były minister, który nadzorował przejście do inteligentnego systemu kart dotacji na początku 2000 roku, wspomniane władze będą musiały ostrożnie uspokoić, aby uspokoić ludzi, że wszelkie zmiany nie zostawi ich zbyt odsłonięte.

“, dopóki rząd nie mówi, że ta dotacja byłoby zwiększone z inflacją, muszą pocieszyć ludzi, “powiedział Darwish.