Dyson dzieli się z dostawcą Malezji, stoking troska o traktowanie pracownikami migrującymi przez Reuters

Dyson dzieli się z dostawcą Malezji, stoking troska o traktowanie pracownikami migrującymi przez Reuters

Dyson dzieli się z dostawcą Malezji, stoking troska o traktowanie pracownikami migrującymi przez Reuters

3/3 © Reuters. Strażnik strażniczy w pobliżu bramy Biuro Dyson w Senai, Johor State, Malaysia, 28 listopada 2021. Obrazek wzięty 26 listopada 2021. Reuters / A. Ananthalakshmi 2/3

przez A. Ananthalakshmi i Liz Lee

Johor Bahru, Malezja (Reuters) – krótka jazda na granicy z nowej siedziby Dyson w Singapurze jest Boomtown zbudowany wokół swojej działalności: obszar malezyjski przemysłowy zdominowany przez jego największy Dostawca, ATA IMS BHD.

ATA, jeden z najwyższych dostawców usług produkcyjnych Malezji, jeździł do sukcesu Dysona w wysokiej klasy odkurzaczy i oczyszczarkach powietrza, dostarczając części dla firmy, która stanowiła 80% przychodów.

Dziesięć prądu i byłych pracowników oraz dawny Executive, powiedzmy, że wzrost przyszedł na niewidzialnym koszcie: jego głównie siła robocza migrujące pracowała do 15 godzin dziennie, często poproszono o pominięcie dni odpoczynku, aby nadążyć popyt i byli trenowane do ukrywania prawdziwych warunków pracy i życia z inspektorów pracy i Dyson.

W wywiadach w ciągu ostatnich dwóch miesięcy pracownicy mówią również ATA, które analitycy mówią, że jest największym globalnym producentem umowy Dyson, zatrudniając tysiące obcokrajowców bez pozwoleń na pracę.

Po pytaniach od Reuters 18 listopada Dyson w zeszłym miesiącu stwierdził, że pociągnąłoby jego działalność od ATA w ciągu sześciu miesięcy, powołując się na niedawną niezależny audyt na warunkach pracowników i zarzutów przez niezidentyfikowaną informator.

ATA powiedział w oświadczeniu, który został skontrolowany przez odpowiedzialnego sojuszu biznesowego (RBA), organizm szeroko zaangażowany przez firmy elektroniczne do prowadzenia audytów fabrycznych. RBA zatrudnia audytorzy osób trzecich do inspekcji. Odrzucił do komentarza.

W dniu 29 listopada ATA powiedział, że widziałem podsumowanie audytu Dysona, który znalazł słabe warunki życia, obawy odwetu i nieodpłatnej dodatki, między innymi. Opisuje ustalenia jako “niestety” i powiedział, że ich przegląda. Reuterowie nie widzieli audytu.

ATA odmówił komentarza i odnosi się do Reuterów do swoich ostatnich oświadczeń publicznych.

Dyson powiedział we wtorek, nie skomentowałby, ponieważ oskarżenia związane z ATA.

Malezji w środę powiedział, że obciążyłaby ATA nad zarzutami, które otrzymał przez Departament Pracy. Nie powiedział, co chodziły o opłaty lub skargi lub czy związane z oskarżeniami pracowników na temat jego fabryk Dyson.

Minister ds. Zasobów Ludzkich, M. Saravanan, powiedział, że przymusowe zarzuty pracy w Malezji, boli zaufanie zagranicznych inwestorów w produktach. Wcześniej powiedział, że rząd zbadał decyzję Dysona o podziału z ATA.

Po ruchu Dyson, akcje ATA spadły 60%. Niektórzy analitycy podniósł wątpliwości co do zdolności ATA do przyciągania nowych klientów, a 29 listopada oświadczenia o ograniczonym przychodach prognozowania spadek i obniżki kosztów.

Z wyjazdem Dysona, sześciu pracowników i sklepikarzy wywiadów z obszarem przemysłowym Johor Bahru powiedział, że się boili, że mogą stracić swoje środki do życia.

“Nie ma tu żadnej gwarancji zawodowej pracy”, “powiedział jeden pracownik ATA poza obowiązkiem, nosząc koszulę pracy w Royal-Blue Factory w niedzielę. Podobnie jak inni, prosił, aby nie zostać zidentyfikowany ze strachu przed represją.

ATA oficjalnie zatrudnia około 8 000 pracowników, choć cztery pracownicy ATA, a poprzedni dyrektor szacuje, że jego siła robocza była równie wysoka jak na 17 000 do niedawna, w tym te bez zezwoleń. Większość 17 000 była z Bangladeszu i Nepalu, według pracowników i wykonawczego.

Rekordowe przychody

ATA są skoncentrowane Sąsiednie parki przemysłowe w podmiejskim Johor Bahru, 30 minut jazdy samochodem do Singapuru, gdzie Dyson ma siedzibę.

ATA Opublikowano rekordowe przychody o 4,2 mld Ringgit (991,74 mln USD) za rok fiskalny, który zakończył się w marcu. Dyson, należący do Brytyjczyków Billionaire Jamesa Dyson, stanowiła z tego prawie 800 milionów dolarów.

analityków twierdzą, że zwiększona kontrola Malezji mogłaby zwiększyć koszty produkcji i odstraszyć inwestorów. Stany Zjednoczone zakazały sześciu firm malezyjskich w ciągu ostatnich dwóch lat nad oskarżeniem pracy przymusowej.

“Koszt na pewno ma się uwzględnić, ponieważ wiele bardziej opieki należy wziąć pod uwagę, a nie tylko na rekrutację, ale także zakwaterowanie w pracownikach. Ramionami są znacznie wyższe koszty pracy” – powiedział Vincent Khoo, szef Malezji Badania w Maklerskim UOB Kay Hian.

Malezja, która sprawia, że ​​wszystko z komponentów iPhone’a do półprzewodników, jest zależne Na produkcję elektryki i elektroniki w szczególności na eksport i wzrost gospodarczy. W okresie od stycznia do 2021 października, takie produkty stanowiły 36% całkowitego eksportu.

obcokrajowców stanowią około 10% – 1,48 miliona – siły roboczej Malezji, zgodnie z danymi rządowymi, choć odsetek jest wyższy w sektorze produkcyjnym. Grupy rządowe i grupy robocze oszacują miliony bardziej nieudokumentowanych migrantów.

‘Potrzebujemy swojej współpracy “

do niedawna, audyty ATA nie ujawniły żadnych problemów, zgodnie z ATA i Dyson. Audyt 2020 dał ATA idealny wynik w warunkach pracy, powiedziała ATA w maju. Dyson nie potwierdził tego wyniku.

Pracownicy opowiadali Reutercom, że ATA Supervisors trenował personel fabryczny, co powiedzieć audytorzy. Dwóch wspomnianych nadzorców powiedzieli im, że jeśli powiedzieli prawdę o warunkach pracy, Dyson obniżył rozkazy z ATA.

. W lipcu, przełożoność ATA polecił pracowników w grupie WhatsApp, aby powiedzieć audytorzy, że nie pracowali w niedziele i pracowali nie więcej niż trzy godziny nadgodzin dziennie. Kierownik nie odpowiedział na powtarzające się połączenia z Reuterów. Według pracowników i wypłat widzianych przez Reuters, pracownicy regularnie pracowali niedziele i do sześciu godzin nadgodzin.

“Potrzebujemy współpracy … PROSZĘ BRÓDZIEGO PRACOWNIKA … Aby uniknąć problemu podczas audytu” Przeczytaj wiadomość, z 2 lipca i widziane przez Reuters.

pracowników również wspomniano, że roślina została wyczyszczona i sprzęt bezpieczeństwa rozprowadzany przed audytami, a pracownicy bez pozwoleń zostały poproszone o pozostanie z daleka.

Gdy odwiedzili urzędnicy Dyson, ATA zatrzymał niedzielę pracy i odcinają nadgodzinami, powiedzieli pracownicy. ATA i Dyson odmówili komentarza.

U. W ATA w kwietniu o nieetyczne praktyki rekrutacyjne i słabe warunki pracy i życia, zgodnie z niezależnymi działaczami praw prac Andy Hall, który szukał zapytania. Pokazał Reuters list z 19 kwietnia od Agencji informujący go o dochodzeniu. CBP odmówił komentarza.

Nepalski National Dhan Kumar Limbu, 32, powiedział, że ludzie pracujący z Hallą skontaktowali się z nim w kwietniu w ramach jego dochodzenia w ATA, a Limbu powiedział, że udostępnił szczegóły dotyczące pracy i warunków życia z nimi. Hall potwierdził konto Limbu.

Limbu powiedział, że w czerwcu urzędnicy ATA zabrali go na posterunek policji, gdzie został zakwestionowany o udostępnianie informacji z aktywistami, a następnie pobity przez policję. Odłamał Malezję i jest teraz z powrotem w Nepalu. Limbu powiedział Reuters, powiedział adwokatom Dysona o warunkach pracy ATA w wywiadzie w rozmowie o października 1.

Dyson nie zidentyfikowała Whistlblower według nazwy Ale powiedział w oświadczeniu, aby Reuters w zeszłym miesiącu, że “natychmiast zleciliśmy międzynarodową kancelarię prawną do podjęcia pełnego dochodzenia i zapewniło dmuchawę Whistle z wsparciem, który umożliwił im pomoc w dochodzeniu”. Dyson nie powiedziała, która firma zatrzymała się.

ATA zatrudnił również kancelarię prawną do przeglądu roszczeń Limbu i powiedział w oświadczeniu w zeszłym tygodniu, że wstępne ustalenia wskazują “zarzuty mogą być nieuzasadnione”. Policja powiedziała, że ​​zbadają, czy oficerowie pokonali Limbu.

pracowników powiedziała, że ​​ATA zaczął dokonać pewnych zmian, ponieważ oskarżenia przybyły do ​​światła w maju, kiedy po raz pierwszy publicznie odmówiono mu zarzuty. Spółka zwróciła się do pracowników 7000 Ringgit w lipcu, za to, co zapłacili brokerzy pracy w krajach domowych, zgodnie z Limbu, inni pracownicy i wypłaty widziane przez Reuters.

ATA przestał również zatrudniać zagranicznych pracowników bez zezwoleń I zamknął zatłoczony akademik, który mieścił 60 osób do pokoju, powiedzieli pracownicy.

Limbu i inni pracownicy Reuters wywiad z powiedziałem Dyson powinni pozostać w celu zapewnienia warunków pracy i życia poprawy dla pracowników migrujących.

“Moim zamiarem dzielenia się informacjami było poprawę warunków dla pracowników i dostać dni odpoczynku. Ale teraz z decyzją Dysona ludzie stracą pracę” – powiedział Limbu.

.