Chiny październikowy wzrost eksportu, import rośnie wśród globalnego ożywienia Reuters

Chiny październikowy wzrost eksportu, import rośnie wśród globalnego ożywienia Reuters

Chiny październikowy wzrost eksportu, import rośnie wśród globalnego ożywienia Reuters

© Reuters. Ciężarówka transportuje kontener obok statku towarowego w porcie w Qingdao, Shandong

PEKIN (Reuters) – Eksport z Chin wzrósł w najszybszym tempie od 19 miesięcy w październiku, podczas gdy import również wzrósł, oficjalne dane pokazały w sobotę, jako druga co do wielkości gospodarka na świecie nadal odzyskać po mocno dotkniętych przez kryzys koronawirus na początku tego roku.

Eksport w październiku wzrósł o 11,4% w stosunku do roku poprzedniego, pokonując oczekiwania analityków o 9,3% wzrostu i przyspieszając z solidnego wzrostu o 9,9% we wrześniu.

Wzrost eksportu pchnął nadwyżkę handlową w październiku do 58,44 miliardów dolarów, w porównaniu z prognozą sondażu na 46 miliardów dolarów nadwyżki i 37 miliardów dolarów nadwyżki we wrześniu.

Nadwyżka handlowa Chin ze Stanami Zjednoczonymi wzrosła do 31,37 mld USD w październiku z 30,75 mld USD we wrześniu.

Chiński eksport pozostał w dużej mierze odporny w obliczu globalnej pandemii COVID-19, ponieważ silny popyt na materiały medyczne i zmniejszone zdolności produkcyjne w innych miejscach działały na korzyść Chin.

“Wzrost eksportu przyspieszył dalej i znacznie przekroczył oczekiwania, wskazując na stosunkowo silny rozmach”, powiedział Liu Xuezhi, anlyst w Bank of Communications w Szanghaju.

Chiński eksport może pozostać silny w pozostałej części 2020 r., jak krajowe firmy wznowić produkcję szybciej niż globalnych rywali i sprzedawać więcej COVID-19 powiązanych towarów, takich jak maski twarzy, Liu powiedział.

Jednak niektórzy analitycy twierdzili, że eksport może być pod presją w nadchodzących miesiącach, ponieważ główne gospodarki europejskie, w tym Francja, Niemcy i Wielka Brytania, powróciły do blokady, ponieważ druga fala przypadków koronawirusów zebrała siłę. Aktywność fabryki przyspieszyła w najszybszym tempie od prawie dekady w październiku, prywatne badanie wykazało, choć oficjalne badanie wskazywało na pewne spowolnienie ekspansji. Rozszerzono zamówienia eksportowe.

Import wzrósł o 4,7% rok do roku w październiku, wolniej niż we wrześniu 13,2% wzrostu i gorsze oczekiwania w sondażu Reuters na 9,5% wzrost, ale nadal oznacza drugi miesiąc z rzędu wzrostu.

Chińskie linie lotnicze unikają niektórych dostaw samolotów Airbus (PA:AIR), powołując się na obawy przed zakażeniem koronawirusem dla swoich pracowników w ostatnich zawirowaniach na temat wysiłków na rzecz utrzymania opóźnionych dostaw pomimo pandemii, powiedziały źródła branżowe.

Analitycy stwierdzili, że solidne wyniki handlowe mogą stanowić bodziec do szerszego ożywienia gospodarczego w Chinach, które zyskało na sile po głębokim załamaniu na początku tego roku.

Gospodarka Chin wzrosła o 4,9% w trzecim kwartale z roku poprzedniego, ale wzrost może spowolnić do nieco ponad 2% w tym roku – najsłabszy od ponad trzech dekad, ale nadal znacznie silniejszy niż inne duże gospodarki.

“Chiny mają lepsze ożywienie z pandemii i ma przewagę komparatywną, więc zyskał większy rynek”, powiedział Zhou Hao, ekonomista Commerzbank (DE: CBKG) w Singapurze.

“Oczywiście, ta przewaga jest również tymczasowa i może trwać do końca roku.”