Chiński sektor usług rośnie w najwolniejszym tempie od 10 miesięcy w lutym: Caixin PMI By Reuters

Chiński sektor usług rośnie w najwolniejszym tempie od 10 miesięcy w lutym: Caixin PMI By Reuters

Chiński sektor usług rośnie w najwolniejszym tempie od 10 miesięcy w lutym: Caixin PMI By Reuters

© Reuters. FILE PHOTO: Ludzie patrzą na panoramę Centralnej Dzielnicy Biznesowej w Pekinie

PEKIN (Reuters) – Aktywność sektora usług w Chinach rosła w najwolniejszym tempie od 10 miesięcy w lutym, gdy firmy zmagały się z powolnym popytem i wysokimi kosztami, badanie sektora prywatnego wykazało w środę, co skłoniło ich do redukcji miejsc pracy.

Wskaźnik PMI dla usług Caixin/Markit spadł do 51,5, najniższego poziomu od kwietnia, z 52,0 w styczniu, ale pozostał powyżej 50-oznaczającego, który oddziela wzrost od spadku w ujęciu miesięcznym.

Subindeks zatrudnienia wyniósł 47,9, po sześciu miesiącach wzrostu, ponieważ przedsiębiorstwa zwalniały pracowników, wynika z badania. Nowy biznes eksportowy również skurczył się po rozszerzeniu na trzy miesiące.

Utrata impetu nastąpiła, gdy Chiny na początku roku zmagały się z zaokrągliwkami koronawirusowymi, podczas gdy popyt zagraniczny nadal był dotknięty pandemią COVID-19. Wyniki były w dużej mierze zgodne z oficjalnym badaniem opublikowanym w niedzielę.

“Tempo ożywienia usług po epidemii jeszcze bardziej osłabło”, powiedział Wang Zhe, starszy ekonomista w Caixin Insight Group, w oświadczeniu towarzyszącym publikacji danych.

“Usługodawcy obniżyli liczbę pracowników w celu obniżenia kosztów, ponieważ osłabione nastroje na rynku miały efekt domina na rynku pracy”.

Sektor usług, który początkowo wolniej odrabiał straty z pandemii niż sektor przemysłowy, jest bardziej podatny na ograniczenia społeczne.

Krajowych covid-19 przypadkach zostały jednak wybity w Chinach od początku lutego i analitycy oczekują silnego odbicia w całorocznym wzroście.

Luty również widział księżycowy Nowy Rok wakacje, kiedy wielu pracowników wrócić do swoich rodzinnych miast, choć w tym roku widziałem znacznie mniej podróży wśród obaw koronawirusów.

Koszty dla firm usługowych nadal rosły szybko, choć w wolniejszym tempie niż miesiąc wcześniej.

Ale chińskie firmy usługowe pozostawały optymistyczne co do przyszłego roku, a oczekiwania biznesowe w ciągu najbliższych 12 miesięcy wzrosły od stycznia.

Caixin composite manufacturing and services PMI, również wydany w środę, spadł do 51,7 w lutym, z 52,2 w poprzednim miesiącu.