Chiński handel pozostaje silny, ale eksport Miss Prognozy Investing.com

Chiński handel pozostaje silny, ale eksport Miss Prognozy Investing.com

Chiński handel pozostaje silny, ale eksport Miss Prognozy Investing.com

© Reuters.

Gina Lee

Investing.com – chiński eksport wzrósł w wolniejszym tempie niż oczekiwano w marcu, pomimo wzmocnienia popytu światowego, podczas gdy import rósł w szybszym tempie, według danych opublikowanych wcześniej w ciągu dnia.

Eksport wzrósł o 49% rok do roku, wyższy niż 35,5% wzrost prognoz przygotowanych przez Investing.com, ale pozostając poniżej 60,6% wzrostu w lutym.

Chociaż wzrost zwolnił od rekordowych zysków z lutego, dynamika eksportu pozostała silna, ponieważ szczepionki COVID-19 nadal były wprowadzane na całym świecie, a ożywienie globalnego wzrostu, choć nierówne, pomogło zwiększyć popyt.

“Outperformance eksportu pozostaje tematem w ożywienie Chin,” Natwest Markets ekonomista Peiqian Liu powiedział Bloomberg, dodając, że to ze względu na “połączenie globalnego popytu odzyskiwania, jak również rolę Chin w wypełnianiu globalnych luk łańcucha dostaw.”

Tymczasem import wzrósł o 38,1% rok do roku, wyższy niż zarówno 23,3% wzrost Inveting.com prognozy i 22,2% wzrostu w lutym.

Wzrost importu był spowodowany wyższymi wolumenami i cenami towarów, Australia i Nowa Zelandia Banking Group Ltd. starszy strateg Chin Xing Zhaopeng powiedział Bloomberg.

“Patrząc w przyszłość, podczas gdy rosnące ceny surowców mogą zwiększyć koszty importu w najbliższej perspektywie, ożywienie popytu zewnętrznego może zrównoważyć część wpływu”, powiedział.

Bilans handlowy wyniósł 116,35 mld USD, wobec prognozy 52,05 mld USD i 103,25 mld USD odnotowanych w lutym.

Chociaż chińskie Ministerstwo Handlu nie przedstawiło prognozy dla perspektyw handlu zagranicznego kraju, zobowiązało się do dążenia do stabilnego rozwoju handlu zagranicznego w 2021 roku. Tymczasem Światowa Organizacja Handlu prognozuje, że w 2021 r. globalny handel wzrośnie o 8%, co jest największym wzrostem od 2010 r., po spadku o 5,3% w 2020 r.

Porównanie z danymi z początku 2020 r., kiedy Chiny weszły w wywołaną przez COVID-19 ścisłą blokadę, która zamknęła znaczną część swojej gospodarki, również zniekształciło dane liczbowe. Zniekształcenia doprowadziły premier Li Keqiang nakłonić inwestorów i firm w weekend do wyglądu “efekt podstawowy” i wykorzystanie innych danych i metod do oceny sytuacji gospodarczej.