Chiński eksport Zobacz największy wzrost w ciągu dwóch lat, Import również zobaczyć wzrost o Investing.com

Chiński eksport Zobacz największy wzrost w ciągu dwóch lat, Import również zobaczyć wzrost o Investing.com

Chiński eksport Zobacz największy wzrost w ciągu dwóch lat, Import również zobaczyć wzrost o Investing.com

© Reuters.

Gina Lee

Investing.com – Chiny odnotowały największy wzrost eksportu w listopadzie od lutego 2018 r., korzystając z ożywienia popytu na świecie. Odnotowano również wzrost importu.

Dane opublikowane wcześniej w ciągu dnia wykazały, że eksport wzrósł o 21,1% rok do roku w listopadzie, znacznie powyżej 12% wzrostu prognoz przygotowanych przez Investing.com i październiku 11,4% wzrostu. Bilans handlowy również wzrósł do 75,42 mld USD w listopadzie, wobec prognozy 53,50 mld USD i październikowej liczby 58,44 mld USD.

Tymczasem import wzrósł o 4,5% rok do roku w listopadzie, brakuje przewidywanego wzrostu o 6,1% i wzrostu w październiku o 4,7%.

Najnowsze dane potwierdzają ciągłe ożywienie gospodarcze w Chinach po pandemii COVID-19. Dane opublikowane na początku miesiąca pokazały, że wskaźnik PMI dla usług Caixin Services wyniósł 57,8, a wskaźnik PMI dla przemysłu Caixin w listopadzie wyniósł odpowiednio 54,9. Wskaźnik PMI dla przemysłu i nieeużywczy za listopad wysuł się odpowiednio na poziomie 52,1 i 56,4.

Fale wirusa w miejscach takich jak Wielka Brytania, Europa i USA mogą dodatkowo zwiększyć popyt na eksport osobistego sprzętu ochronnego i urządzeń roboczych z domu, zarówno kluczowych czynników wzrostu eksportu do tej pory.

Jednakże nowe ograniczenia mogą również ograniczyć globalny wzrost i popyt, co nieuchronnie będzie miało wpływ na eksport. “Nowa blokada w Europie może przynieść presję spadkową na popyt zewnętrzny w czasie,” UBS Group AG (SIX: UBSG) ekonomiści kierowani przez Ning Zhang powiedział w nocie przed publikacją danych.

W 2020 r. zbliża się koniec, Chiny muszą również zwiększyć swój import z USA w celu spełnienia warunków umowy handlowej fazy jeden między dwoma krajami. Najnowsze dane wskazują jednak, że Chiny nigdzie nie są bliskie osiągnięcia celu uzgodnionego w umowie.

Prezydent USA-elekt Joe Biden powiedział że nie zniesie szybko ceł nałożonych przez urzędującą administrację Donalda Trumpa. Biden będzie również konsultował się z sojusznikami przed opracowaniem strategii chin.