Ceny ropy naftowej spadają, gdy Bond Shakeout rozlewa się przez Investing.com

Ceny ropy naftowej spadają, gdy Bond Shakeout rozlewa się przez Investing.com

Ceny ropy naftowej spadają, gdy Bond Shakeout rozlewa się przez Investing.com

© Reuters.

Investing.com – Ceny ropy naftowej spadły w piątek w kontekście świeżej zmienności aktywów ryzykownych na całym świecie, która skłoniła byki do podciągnięcia rogów przed kluczowym spotkaniem głównych producentów w przyszłym tygodniu.

Do godziny 11:20 czasu wschodniego (1620 GMT) kontrakty terminowe na ropę naftową w USA miały 1,7% i wynosiły 62,47 USD za baryłkę, podczas gdy ropa Brent, międzynarodowy benchmark, spadła o 1,3% do 65,26 USD za baryłkę.

Kontrakty terminowe RBOB na benzynę w USA spadły o 0,5% do 1,9655 USD za galon.

Wszystkie trzy kontrakty zostały ustalone na tygodniowe zyski, pomimo gwałtownej wyprzedaży amerykańskich obligacji w czwartek z obawy o ożywienie inflacji. To sprawiło, że dolar wzrósł, hamując wzrost cen, który był podsycany oczekiwaniami na długi okres luźnej polityki pieniężnej USA.

To tło, w połączeniu z rosnącymi nadziejami na szerokie globalne ożywienie popytu w tym roku, spowodowało, że inwestorzy znacznie bardziej optymistycznie patrzyli na ceny ropy w tym roku.

Sondaż Reuters opublikowany w piątek prognozuje, że ropa Brent wyniesie średnio 59,07 USD za baryłkę w 2021 r., w porównaniu z prognozą 54,47 USD z zeszłego miesiąca. To największa korekta w górę z miesiąca na miesiąc rocznej prognozy w sondażach Reutera, sięgająca co najmniej do 2016 r., Podała agencja.

Wydaje się, że największym ryzykiem dla tego scenariusza w perspektywie krótkoterminowej jest to, że główni producenci wykorzystają najwyższe ceny, aby złagodzić swój pakt dotyczący ograniczenia produkcji, który obecnie pozbawia światowych rynków około 7 milionów baryłek ropy dziennie.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową ma spotkać się w przyszły czwartek z sojusznikami na czele z Rosją, aby ustalić kwoty wydobycia na kwiecień. Poprzednie spotkanie zakończyło się ratującym twarz kompromisem, który pozwolił Rosji i Kazachstanowi na zwiększenie wydobycia, podczas gdy Arabia Saudyjska zrównoważyła wzrost netto światowej podaży tymczasową, własną obniżką o 1 milion baryłek dziennie.

„Aby zatrzymać i potencjalnie nieco odwrócić błyskawiczny wzrost cen ropy, spodziewam się, że konieczne może być zwiększenie o wiele milionów baryłek, aby zepchnąć ropę z powrotem do 50 dolarów” – powiedział Patrick de Haan, analityk GasBuddy. „Wraz z odradzającym się popytem wydaje się, że rynek prawdopodobnie mógłby skorzystać z wzrostu o 2+ (mln baryłek dziennie).

„Wszystko poniżej 1 jest zbyt niskie i grozi wyciekiem ropy” – dodał.

Popyt może również osłabnąć w najbliższym czasie, ponieważ chińskie rafinerie spowalniają zakupy z powodu wyższych cen spotowych i pełnych zbiorników magazynowych. Import ropy naftowej w tym kraju jest największy od ponad roku, a wiele niezależnych rafinerii ma zostać zamkniętych z powodu prac konserwacyjnych.

Później tego dnia Baker Hughes opublikuje swoją najnowszą tygodniową liczbę platform, a Komisja ds. Handlu Kontraktami Terminowymi Towarowymi opublikuje najnowszą aktualizację dotyczącą spekulacyjnych pozycji netto.