Ceny ropy naftowej rosną, ponieważ MFW podnosi prognozy wzrostu o Investing.com

Ceny ropy naftowej rosną, ponieważ MFW podnosi prognozy wzrostu o Investing.com

Ceny ropy naftowej rosną, ponieważ MFW podnosi prognozy wzrostu o Investing.com

© Reuters.

Investing.com – Ceny ropy naftowej wzrosły we wtorek, ponieważ Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził zakład na solidne ożywienie popytu w tym roku, podnosząc swoje prognozy dotyczące globalnego wzrostu gospodarczego.

Do godziny 9:40 ET (1440 GMT) amerykańskie kontrakty terminowe na ropę wzrosły o 0,4% do 53,00 USD za baryłkę, podczas gdy międzynarodowy referencyjny kontrakt Brent wzrósł o 0,4% do 55,96 USD.

Kontrakty terminowe futures na benzynę RBOB na USA wzrosły o 1,3% do 1,5771 USD za galon.

Wcześniej Międzynarodowy Fundusz Walutowy zrewidował swoje szacunki dotyczące wzrostu światowego PKB do 5,5% z 5,2% poprzednio, odzwierciedlając w dużej mierze bardziej ambitne plany stymulacyjne nowej administracji USA i Kongresu. MFW powiedział, że plany prezydenta Joe Bidena mogą zwiększyć wzrost PKB USA o kolejne 1,25%. Do 2022 r. oczekuje światowego wzrostu na poziomie 4,2%. Obecnie uważa również, że gospodarka skurczyła się w zeszłym roku o 3,5%, zamiast o 4,4%, jak oczekiwano w październiku.

Prognozy MFW opierają się na założeniu, że w tym roku średnia cena ropy naftowej wyniesie 50,03 USD za baryłkę, co oznaczałoby wzrost o około 20% w porównaniu z rokiem ubiegłym. MFW opiera swoje prognozy na krzywej kontraktów terminowych, zamiast analizować własne dane dotyczące ropy.

W najbliższym czasie rynek nadal musi jednak przezwyciężyć spadek konsumpcji w Europie, która nadal zmaga się z nowymi wariantami wirusa. Niemiecki minister spraw wewnętrznych powiedział we wtorek, że kraj ten chce ograniczyć międzynarodowe przyloty lotnicze do „prawie zera”, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się nowych wariantów w największej gospodarce Europy.

Gdzie indziej rynek był ogólnie spokojny, w obliczu czegoś, co wydaje się stopniowym powrotem w kierunku równowagi między podażą a popytem. American Petroleum Institute będzie później aktualizować rynek w tej kwestii, wprowadzając cotygodniowe oceny amerykańskich zapasów ropy i produktów. Oczekuje się niewielkiego wzrostu zapasów ropy o około 600 000 baryłek.

Wiadomość o wybuchach w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie, spotkała się z niewielką reakcją, a strajk w sprawie płac przez libijskich strażników zakładów naftowych, który zdaniem niektórych może wpłynąć na eksport kraju, jeśli stanie się poważniejszy, nadal jest przedmiotem negocjacji.