Ceny producenta USA wspinają się o 0,6%, dodając obawy o inflację przez Bloomberg

Ceny producenta USA wspinają się o 0,6%, dodając obawy o inflację przez Bloomberg

Ceny producenta USA wspinają się o 0,6%, dodając obawy o inflację przez Bloomberg

© Reuters. Ceny producenta USA wspinają się o 0,6%, dodając do inflacji obawy

(Bloomberg) – ceny wypłacane producentom USA przyspieszonym w październiku, w dużej mierze ze względu na koszty wyrobów wyższych, obawami o wytrwałości presji inflacyjnych w gospodarce.

Wskaźnik cen producenta w celu uzyskania ostatecznego popytu wzrosła 0,6% od poprzedniego miesiąca i 8,6% z roku wcześniejszego, dopasowywanie prognoz, dane Departamentu Pracy wykazały wtorek. Z wyłączeniem lotnych elementów żywności i energii, tak zwany rdzeń PPI wzrosła o 0,4% i wzrosła o 6,8% od roku temu.

Raport podkreśla, w jaki sposób wąsy transportu, niedobory materiały i rosnące koszty pracy wysłały ceny szybowały przez gospodarkę w ostatnich miesiącach. I z ciągłymi wyzwaniami łańcucha dostaw przewidywano do utrzymywania się do 2022 r., Podwyższone podwyżki cen na poziomie producentów Prezentuje dodatkową cenę konsumpcyjną w nadchodzących miesiącach.

Ponad 60% wzrostu nagłówka było spowodowane towarami, które podskoczyły 1,2%. Wyższe koszty energii, w tym dla benzyny, prowadził zysk. Koszt usług wzrósł 0,2%.

Inny punkt danych do rosnącej presji cenowej. Odszkodowanie doprowadziło do najbardziej rejestrowania w trzecim kwartale, a wskaźnik cen opłaconych przez usługodawców wzrosły na najwyższy poziom w ciągu 16 lat w zeszłym miesiącu. Rekord 32% właścicieli małych firm powiedział w październiku, planują podnieść rekompensatę w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

firm przenosi te koszty na konsumentów w postaci wyższych cen, tankowania inflacji dalej. W ostatnich wywołaniach zarobkowych kierownictwo w firmach, w tym 3m Co., Masco Corp (NYSE: MAS). i Stanley Black & Decker Inc (NYSE: SWK). Mówiłem o podniesieniach cen lub planów to zrobić, aby zrównoważyć wyższe koszty.

, które mogą być odzwierciedlone w raporcie należne środa. Konsument Indeks cenowy jest prognozą opublikowania najsilniejszego zaliczki na podstawie 1990 r.

“Bardzo trudne”

Rapid i trwały wzrost inflacji wprowadził rezerwy federalną w trudnej sytuacji. Bank Centralny ogłosił plany w zeszłym tygodniu, aby rozpocząć zwężające zakupy aktywów w tym miesiącu, choć krzesło Jerome Powell zauważył równoważenie wysokiej inflacji z rynkiem pracy, który nadal musi się leczyć jest “bardzo trudny”.

cen energii wzrosła przez większość marca, podczas gdy wskaźnik cen żywności spadł po raz pierwszy od trzech miesięcy.

Ceny producentów z wyłączeniem żywności, energii i usług handlowych – środek często preferowany przez ekonomistów, ponieważ pasuje Najbardziej lotne składniki – 0,4% od wcześniejszego miesiąca. W porównaniu z rokiem wcześniej, wskaźnik wzrósł 6,2%.

(dodaje grafikę.)

© 2021 Bloomberg L.P.