Ceny Japonii rosną w szybszym tempie jako koszty energii pęczniejące przez Bloomberg

Ceny Japonii rosną w szybszym tempie jako koszty energii pęczniejące przez Bloomberg

Ceny Japonii rosną w szybszym tempie jako koszty energii pęczniejące przez Bloomberg

© Reuters. Ceny Japonii rosną w szybszym tempie jako koszty energii Swell

(Bloomberg) – japońskie ceny konsumpcyjne wzrosły w szybszym tempie w listopadzie, ponieważ wyższe koszty energii zrównoważyć wpływ ostrych cięć w opłatach telefonii komórkowej.

Ceny konsumpcyjne, z wyjątkiem tych do świeżej żywności, zyskały 0,5% w porównaniu z rokiem wcześniej, zgłoszono Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Ekonomiści prognozowali wzrost o 0,4%.

wznosi się w globalnych cenach towarów i wyższe koszty importu na słabszych jenach popychały japońską inflację z powrotem powyżej zera. Ale wpływ na wskaźnik cen konsumpcyjnych został wyciszony w Japonii w porównaniu z innymi narodami, głównie ze względu na obniżki zainicjowanych przez rząd do opłat telefonii komórkowej.

japońskich firm stoi w obliczu największego nacisku kosztów w czterech dziesięcioleciach, a niektóre firmy wybierają się do przekazywania wyższych kosztów konsumentom, podczas gdy wielu pozostaje niechętnych, aby to zrobić bez strachu przed przegrzaniem klienci konkurencjom.

What Bloomberg Economics mówi …

“Japonii inflacja rdzenia wygląda na wejście w wywołaniu ziewnie 0,4% w listopadzie. Wypasuj opłaty telefonii komórkowej, a także może dostać swoje wyścigi krwi – oszacujemy Węższa miara może się zbliżyć 2%. ”

–yuki Masujima, Ekonomista

Aby przeczytać pełny raport, kliknij tutaj.

Więcej szczegółów:

Ceny konsumpcyjne wzrosły 0,6%. Analitycy spodziewali się wzrostu 0,5%. Ceny, z wyjątkiem tych do świeżych żywności i Energia, spadła o 0,6%, dopasowując prognozę przez analityków. Ceny energii wzrosły o 16%, przyczyniając się do 1,1 punktu procentowego do ogólnej postaci inflacyjnej. 54% spadek opłat telefonii komórkowej, przeciągnął ogólny indeks o 1,5 punktu procentowego.

W przeciągniętych USA i Europa, presja inflacyjna nie spowoduje jeszcze zmian polityki pieniężnej w Japonii Bank centralny zobowiązuje się do utrzymywania bodźca do osiągnięcia celu 2% inflacji. Bank of Japan Gubernator Haruhiko Kuroda powiedział w zeszłym tygodniu słabszy jen jest plusem dla gospodarki jako całości, zwiększając eksport i wartość zarobków za granicą.

Premier Fumio Kishida uważa, że ​​firmy podnoszą płacę za pracowników przez większe kwoty poprzez większe zachęty podatkowe. BOJ twierdził, że wyższe płace są kluczem do zwiększenia wydatków konsumentów i zabezpieczenia przedłużonego zysku w inflacji. Jego środki bodźców ekonomicznych zatwierdzony w zeszłym miesiącu obejmują pomoc dla osób i przedsiębiorstw do radzenia sobie z wyższymi cenami energii.

© 2021 Bloomberg L.P.