Ceny importowe w USA przyspieszają na wyższych kosztach energii Reuters

Ceny importowe w USA przyspieszają na wyższych kosztach energii Reuters

Ceny importowe w USA przyspieszają na wyższych kosztach energii Reuters

© Reuters. Ceny benzyny są pokazane w Oceanside, California

WASHINGTON (Reuters) – Ceny importowe w USA wzrosły więcej niż oczekiwano w grudniu, wzmocnione przez wyższe ceny produktów energetycznych i słabego dolara, co sugeruje, że inflacja może wzrosnąć w najbliższej perspektywie.

Departament Pracy powiedział w czwartek ceny importowe skoczył 0,9% w zeszłym miesiącu po wzroście 0,2% w listopadzie. Ekonomiści ankietowani przez Agencję Reutera prognozowali ceny importowe, które nie obejmują taryf, przyspieszając w grudniu o 0,7 proc.

W ciągu 12 miesięcy do grudnia ceny importowe spadły o 0,3% po spadku o 1,0% w listopadzie.

Ceny paliw wzrosły o 7,8% po wzroście o 4,8% w listopadzie. Ceny importowanej żywności spadły o 0,2%. Z wyłączeniem paliw i żywności, ceny importowe wzrosły o 0,4% po niezmienionym poziomie w listopadzie.

Tak zwane podstawowe ceny importowe rosną w następstwie niedawnej słabości dolara wobec walut głównych partnerów handlowych Stanów Zjednoczonych i mogą utrzymać inflację w tym roku. Rząd poinformował w środę, że ceny konsumpcyjne wzrosły w grudniu o 0,4%.

W zeszłym miesiącu koszt towarów importowanych z Chin wzrósł o 0,3% po wzroście o 0,2% w listopadzie. Ceny importowanych dóbr inwestycyjnych nie zmieniły się trzeci miesiąc z rzędu. Koszt importowanych pojazdów silnikowych również nie uległ zmianie. Ale ceny towarów konsumpcyjnych z wyłączeniem samochodów wzrosły o 0,1%.

Raport wykazał również, że ceny eksportowe wzrosły o 1,1% w grudniu, wzrastając o 0,7% w listopadzie. Ceny eksportu produktów rolnych wzrosły o 0,6%, podczas gdy eksport nierolniczy skoczył o 1,3%. Ceny eksportowe wzrosły w grudniu o 0,2% w ujęciu rocznym. Był to pierwszy roczny wzrost od stycznia ubiegłego roku, po spadku o 1,1% w listopadzie.