Brexit powoduje problemy z dostawami dla małych brytyjskich producentów: ankieta Reuters

Brexit powoduje problemy z dostawami dla małych brytyjskich producentów: ankieta Reuters

Brexit powoduje problemy z dostawami dla małych brytyjskich producentów: ankieta Reuters

© Reuters. FILE PHOTO: Border control at the Port of Dover

LONDON (Reuters) – Nowe ograniczenia handlowe po brexicie spowodowały wzrost kosztów części i surowców dla dwóch trzecich małych brytyjskich producentów ankietowanych w zeszłym miesiącu, a większość zgłosiła pewien poziom zakłóceń.

Badanie przeprowadzone przez konsultantów South West Manufacturing Advisory Service (SWMAS) i Program Rozwoju Produkcji, inicjatywę finansowaną przez rząd i Unię Europejską, wspierającą małe firmy, dodaje do obrazu zakłóceń spowodowanych nowymi kontrolami celnymi, które weszły w życie 1 stycznia w odniesieniu do handlu towarami z UE.

“Podwyżki cen w łańcuchu dostaw były natychmiastowe, a my słyszymy opowieści o czasie realizacji wydłużonych na surowcach”, powiedział Nick Golding, dyrektor zarządzający SWMAS.

Około 65% producentów zgłosiło wyższe koszty, a 54% stwierdziło, że ma większe trudności z eksportem towarów do UE.

Około jedna piąta producentów myślała, że mogą zyskać na klientach przywożących pracę z POWROTEM do Wielkiej Brytanii z UE.

Rząd Wielkiej Brytanii powiedział, że wiele trudności są “ząbkowanie kłopoty” i w zeszłym tygodniu powiedział, że to zrobić 20 milionów funtów (27,7 milionów dolarów) dostępne, aby pomóc małym firmom przyzwyczaić się do nowych przepisów. Kolejne ograniczenia mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Wcześniej w tym miesiącu Bank Anglii prognozował, że zakłócenia w handlu związane z Brexitem zmniejszą produkcję gospodarczą o 1% w bieżącym kwartale – co odpowiada około 5 miliardów funtów – i spodziewa się, że handel spadnie o 10% w dłuższej perspektywie.

zwolennicy brexitu twierdzą, że Wielka Brytania uzyska długoterminowe korzyści poprzez ustanowienie własnych zasad handlu z krajami spoza Europy, a także większą kontrolę nad regulacjami krajowymi.