Bank of Spain widzi, że UE PKB dotknie do 4,2%, jeśli Rosja Imports Zakazano przez Reuters

3bad5143d4cd57b7589dfe3012a92b68

Bank of Spain widzi, że UE PKB dotknie do 4,2%, jeśli Rosja Imports Zakazano przez Reuters

© Reuters. Zdjęcie pliku: Manometra jest pokazana na stacji sprężarki gazowej Gaz -System Gaz w Rembelszczyna poza Warszawą 13 października 2010 r. Reuters/Kacper Pempel/File Photo

przez Jesús Aguado

Madrid (Reuters) – Potencjalny czas importu energii z energii z importu energii z energii z energii Rosja miałaby negatywny krótkoterminowy wpływ ekonomiczny erozji produktu krajowego brutto dla Unii Europejskiej jako całości od 2,5% do 4,2%, powiedział we wtorek bank centralny Hiszpanii.

Bank Hiszpanii powiedział w raporcie analitycznym, że wielkość szacowanego wpływu w pierwszym roku zawieszenia handlowego powinna później zmniejszyć, odzwierciedlając rosnącą możliwość adaptacji w Europie w zastępowaniu rosyjskiego importu.

ciężar ekonomiczny byłby znacznie większy w trzech największych gospodarkach strefy euro – Niemcy, Włoszech i Francji – oraz w krajach Europy Wschodniej, ze względu na ich wyższe poleganie na rosyjskich dostawach energii, Raport powiedział.

W Niemczech oszacowałby spadek aktywności w wysokości od 1,9% do 3,4% PKB, 2,3% -3,9% dla Włoch, 1,2% -2% dla Francji i od 0,8% do 1,4% dla Hiszpanii, jak powiedział Javier Quintana, ekonomista badawczy z Banku Hiszpanii.

przywódców Unii Europejskiej zgodziło się zasadniczo w poniedziałek, aby obniżyć 90% importu ropy z Rosji do końca tego roku.

W Niemczech problem ten był przedmiotem rosnącej debaty, biorąc pod uwagę jego stosunkowo wysoką zależność energetyczną od Rosji.

Dla UE jako całości, nastąpiłby również wzrost o 1,6 do 2,7 punktów procentowych w stopie inflacji, jak podał raport, przewidując dodatkowe 0,8-1,2 punktu procentowego dla Hiszpanii.

strefy euro inflacja wzrosła do kolejnego rekordowego najwyższego poziomu 8,1% rok do roku w maju.

te projekcje, z zastrzeżeniem ogromnej niepewności geopolitycznej, są oparte Z hipotetycznym zatrzymaniem wszystkich dostaw towarów energetycznych z Rosji.

zawieszenie importu produktów naftowych miałoby niższy wpływ niż zakłócenie napływu rosyjskiego gazu ziemnego i węgla.

Hipotetyczne zatrzymanie pozostałych przepływów handlowych z Rosją miałoby dodatkowy negatywny wpływ na gospodarki europejskie, chociaż jego wielkość byłaby znacznie mniejsza niż w przypadku surowców energetycznych.