Australian Business Confidence skacze do najwyższego od połowy 2019 r. Przez Bloomberg

Australian Business Confidence skacze do najwyższego od połowy 2019 r. Przez Bloomberg

Australian Business Confidence skacze do najwyższego od połowy 2019 r. Przez Bloomberg

© Reuters. Australian Business Confidence Jumps to Highest Since-2019

(Bloomberg) – Zaufanie australijskiego biznesu wzrosło do najwyższego poziomu od maja 2019 r., gdy firmy podjęły sobie serce z malejących zakażeń Covid, a południowo-wschodni stan Victoria wyszedł z jednego z najsurowszych blokad na świecie.

Sentyment wspiął się do 5 punktów w październiku z -4 miesiąc wcześniej, National Australia Bank (OTC: NABZY) Ltd. powiedział we wtorek w oświadczeniu. Wskaźnik warunków – który mierzy zatrudnienie, sprzedaż i zyski – wzrósł do 1 od zera we wrześniu.

“To było prawdopodobnie spowodowane spadkiem liczby przypadków Covid-19 i zbliżającym się końcem blokady w Melbourne”, powiedział Alan Oster, główny ekonomista NAB. “Warunki handlowe i rentowność spowodowały marginalną poprawę warunków, ale wskaźnik zatrudnienia pozostaje słaby na poziomie -5 punktów indeksu, co sugeruje, że rynek pracy pozostaje w tyle za ożywieniem aktywności”.

Bank centralny Australii przewiduje, że bezrobocie osiągnie szczyt na poziomie nieco poniżej 8% w ciągu najbliższych kilku miesięcy z 6,9% obecnie. To w zeszłym tygodniu zaprezentował nowy pakiet bodźców monetarnych, które widział stopy procentowe cięte do 0,10% i dodał 100 miliardów dolarów (72,8 miliardów dolarów) program zakupu obligacji już z dnia do istniejącego celu kontroli rentowności trzech lat.

Wysiłki banku centralnego współpracują ze znacznymi bodźcami fiskalnymi uwolnionych w budżecie rządu, które obejmowały obniżki podatków dochodowych i zachęty dla przedsiębiorstw do inwestowania i zatrudniania. Perspektywy gospodarki poprawiła się w stanie Victoria wyłania się z blokady sever zawierać Covid, z ogłoszeń o pracę, nastrojów i cen nieruchomości wszystko poprawy.

“Badanie nadal pokazuje, że gospodarka odbiła się od gwałtownego spadku aktywności w pierwszej połowie 2020 r. i prawdopodobnie będzie nadal odzyskiwać w miarę ponownego otwierania gospodarki”, powiedział Oster. “Poprawa zaufania jest zachęcająca, ale pozostaje krucha i prawdopodobnie pozostanie w ten sposób, dopóki szczepionka nie będzie dostępna.”

BADANIE NAB z ponad 400 firm przeprowadzono w dniach 22-30 października.

©2020 Bloomberg L.P.